Jedna tablica, czasowe wyrejestrowanie auta – zmiany w przepisach

Dotychczasowy numer rejestracyjny będzie można zachować, a pojazd można będzie czasowo wycofać z ruchu. Takie zmiany czekają kierowców od 31 stycznia 2022 roku.

Dowód rejestracyjny pojazdu fot. Shutterstock
Dowód rejestracyjny pojazdu

Duża zmiana w przepisach dotyczących rejestracji samochodów. Od 31 stycznia 2022 r. można będzie bowiem zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy – podaje Ministerstwo Infrastruktury. Pozwoli to kierowcom zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu spędzonego w urzędzie.

REKLAMA

Ta sama rejestracja w nowym samochodzie

Z końcem stycznia 2022 roku w życie wejdzie możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców. Zmniejszy to liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, a dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego, nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to 99,50 zł oszczędności.

Czarne tablice – czy można będzie zachować?

Możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL (zamiast unijnych gwiazdek).

Czasowe wycofanie auta z ruchu

Wraz z nowymi przepisami pojawi się możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, co z kolei wiąże się z oszczędnością z tytułu braku konieczności opłacania obowiązkowe ubezpieczenia OC. Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe będzie jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów.

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku), wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie.

Ta zmiana, jak wspomnieliśmy, pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

REKLAMA

REKLAMA

Dowód rejestracyjny pojazdu fot. Shutterstock
Dowód rejestracyjny pojazdu

Inne zmiany już obowiązujące

  • Koniec miejsca na pieczątki to nie problem

Warto w tym miejscu przypomnieć, że od grudnia 2020 r. nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego.

  • Koniec z kartą pojazdu i nalepkami kontrolnymi od 4 września 2022 r.

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line. Data wejścia w życie tych przepisów to 4 września 2022 r.

  • Rejestracja pojazdu u dealera

Od 4 czerwca 2021 r. funkcjonuje możliwość załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwia proces rejestracji, oszczędza czas nabywcy, a także umożliwia odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży.

  • Prawo jazdy on-line

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy od 5 grudnia 2020 r. są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli drogowej mogą być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Kierowcy nie muszą posiadać przy sobie także dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

  •  
REKLAMA