REKLAMA

Jesteś świadkiem wypadku. Co robisz?

W zeszłym roku na naszych drogach doszło do 383 000 wypadków i stłuczek. Jak się zachować, gdy będziesz świadkiem takiego zdarzenia?  

Wypadek drogowy
  • Oznacz miejsce wypadku
    Gdy zauważysz wypadek, zatrzymaj samochód przed miejscem zdarzenia na tym samym pasie, włącz światła awaryjne i drogowe, aby np. w nocy oświetlić miejsce wypadku. Ustaw trójkąt ostrzegawczy: w mieście tuż za autem, poza terenem zabudowanym – w odległości 50 m, na autostradzie 100 m.  
  • Zabezpiecz samochody
    Jeżeli inni świadkowie pomagają poszkodowanym („auto motor i sport”, sierpień 2014 r.), Ty zajmij się zabezpieczaniem pojazdów. Wyłącz zapłon i wyciągnij kluczyk. To najprostsze czynności, ale aby wyeliminować zagrożenie pożarem, odłącz klemy od akumulatora – najpierw „+”, później „-”.  
  • Ugaś pożar
    Jeśli spod maski wydostaje się dym, uchyl ją lekko, lecz nie otwieraj całkiem, bo podsycisz płomienie. Wyciągnij zawleczkę z gaśnicy i przez szparę wpuszczaj pod maskę (przez 2-3 s) środek gaśniczy, w kilku miejscach. Zbiornik paliwa jest zabezpieczony, więc auto nie wybuchnie, ale działaj ostrożnie – „ranny ratownik to zły ratownik”.  
REKLAMA

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA