REKLAMA

Karta pojazdu – co to jest, jakie informacje zawiera

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do samochodu. Co zawiera karta pojazdu, do czego jest potrzebna i co zrobić w razie jej zagubienia?

Karta pojazdu Shutterstock
Karta pojazdu, fot. shutterstock

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem w formie bordowej książeczki, przypominającej paszport, zawierającym całą historię samochodu. Karta pojazdu jest wydawana od 1 lipca 1999 roku, a więc już przeszło 20 lat. Znakomita większość samochodów jeżdżących po naszym kraju i tu zarejestrowanych ma zatem wydaną kartę pojazdu.

Co ważne, karta pojazdu jest dokumentem wydawanym nie tylko dla samochodów osobowych, ale także dla motocykli.

Jak wspomnieliśmy, karta pojazdu jest przypisana do samochodu, a nie do właściciela i jest przekazywana kolejnym właścicielom w chwili sprzedaży pojazdu. Dlatego jest ważna przy transakcji kupna-sprzedaży, a także dla zarejestrowania pojazdu w urzędzie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Podstawą prawną dla wydania karty pojazdu jest ustawa Paro o ruchu drogowym, zgodnie z którym każdy pojazd zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej po 30 czerwca 1999 roku musi mieć wydaną swoją kartę.

Jeśli chodzi o pojazdy zarejestrowane przed tą datą na terenie naszego kraju, nie muszą one mieć karty pojazdy. Wyjątkiem są pojazdy sprowadzane z zagranicy, dla których przy pierwszej rejestracji karta pojazdu jest wydawana.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Jakie informacje zawiera karta pojazdu?

Karta pojazdu zawiera podstawowe dane identyfikacyjne pojazdu, a także dane właściciela lub kolejnych właścicieli. Wśród informacji, jakie kryje karta pojazdu, wymienić należy:

 • dane pojazdu
  • marka i model
  • numer identyfikacyjny VIN
  • rok produkcji
  • liczbę miejsc
  • numer świadectwa homologacji
  • pojemność i moc silnika
  • dopuszczalną masę całkowitą i ładowność
  • rodzaj i przeznaczenie pojazdu
 • dane właściciela lub właścicieli
  • imię i nazwisko
  • adres
  • numer PESEL
 • informacje o pierwszej i kolejnych rejestracjach, a także wydanych duplikatach tablic rejestracyjnych

W karcie pojazdu powinny znajdować się także informacje przydatne podczas zakupu samochodu z drugiej ręki, jak na przykład fakt wykorzystywania pojazdu jako taksówka czy to, że był wykorzystywany we flocie, a także czy dokonywano zmian konstrukcyjnych.

Ale to nie wszystko, bo także banki powinny wpisać w karcie pojazdu fakt ustanowienia na nim zastawu rejestrowego, czyli inaczej mówiąc pożyczki pod zastaw pojazdu. Ta informacja może pomóc uniknąć zakupu auta obciążonego kredytem.

Zobacz także:

Obowiązek posiadania karty pojazdu

Kto ma obowiązek posiadania karty pojazdu? Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy samochód zarejestrowany na terenie Polski po 1 lipca 1999 roku ma wydaną kartę pojazdu. Również każdy sprowadzony z zagranicy i zarejestrowany w Polsce pojazd przy pierwszej rejestracji ma wydaną kartę pojazdu.

Karta pojazdu jest przekazywana wraz z samochodem w razie jego sprzedaży.

REKLAMA

Karta pojazdu – ile kosztuje wydanie?

Wydanie karty pojazdu wiąże się z opłatą w wysokości 75 złotych.

Przypomnijmy, że przed 2006 rokiem karta pojazdu była wydawana przy pierwszej rejestracji za opłatą sięgającą 500 złotych. Tę wysokość uznano jednak w końcu za niezgodną z Konstytucją RP.

Zobacz także:

Zgubiona karta pojazdu – jak uzyskać duplikat?

W razie zgubienia karty pojazdu należy złożyć do wydziału komunikacji wniosek o wydanie wtórnika. Jego wydanie wiąże się z opłatą 75 złotych za wtórnik plus opłata ewidencyjna.

Do złożenia wniosku o duplikat należy przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu, dla którego staramy się o wydanie karty pojazdu, a także wypełnić i złożyć odpowiednie oświadczenie o utracie karty pojazdu. Co ważne, dokument ten wypełnia się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań.

W razie natomiast zniszczenia dotychczasowej karty pojazdu, wraz z wnioskiem o wydanie duplikatu należy oczywiście złożyć w urzędzie także zniszczoną kartę pojazdu.

Karta pojazdu a kontrola drogowa – czy trzeba wozić kartę pojazdu?

Karta pojazdu nie podlega kontroli drogowej, zatem nie trzeba jej mieć przy sobie. Warto schować ją razem z innymi dokumentami samochodu, jak umowa kupna-sprzedaży lub faktura nabycia, żeby w razie późniejszej sprzedaży auta nie mieć problemu z jej znalezieniem.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA