REKLAMA

Karta pojazdu – co to jest, jakie informacje zawiera

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do samochodu. Co zawiera karta pojazdu, do czego jest potrzebna i co zrobić w razie jej zagubienia?

Karta pojazdu Shutterstock
Karta pojazdu, fot. shutterstock

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem w formie bordowej książeczki, przypominającej paszport, zawierającym całą historię samochodu. Karta pojazdu jest wydawana od 1 lipca 1999 roku, a więc już przeszło 20 lat. Znakomita większość samochodów jeżdżących po naszym kraju i tu zarejestrowanych ma zatem wydaną kartę pojazdu.

REKLAMA

Co ważne, karta pojazdu jest dokumentem wydawanym nie tylko dla samochodów osobowych, ale także dla motocykli.

Jak wspomnieliśmy, karta pojazdu jest przypisana do samochodu, a nie do właściciela i jest przekazywana kolejnym właścicielom w chwili sprzedaży pojazdu. Dlatego jest ważna przy transakcji kupna-sprzedaży, a także dla zarejestrowania pojazdu w urzędzie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Podstawą prawną dla wydania karty pojazdu jest ustawa Paro o ruchu drogowym, zgodnie z którym każdy pojazd zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej po 30 czerwca 1999 roku musi mieć wydaną swoją kartę.

Jeśli chodzi o pojazdy zarejestrowane przed tą datą na terenie naszego kraju, nie muszą one mieć karty pojazdy. Wyjątkiem są pojazdy sprowadzane z zagranicy, dla których przy pierwszej rejestracji karta pojazdu jest wydawana.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Jakie informacje zawiera karta pojazdu?

Karta pojazdu zawiera podstawowe dane identyfikacyjne pojazdu, a także dane właściciela lub kolejnych właścicieli. Wśród informacji, jakie kryje karta pojazdu, wymienić należy:

 • dane pojazdu
  • marka i model
  • numer identyfikacyjny VIN
  • rok produkcji
  • liczbę miejsc
  • numer świadectwa homologacji
  • pojemność i moc silnika
  • dopuszczalną masę całkowitą i ładowność
  • rodzaj i przeznaczenie pojazdu
 • dane właściciela lub właścicieli
  • imię i nazwisko
  • adres
  • numer PESEL
 • informacje o pierwszej i kolejnych rejestracjach, a także wydanych duplikatach tablic rejestracyjnych

W karcie pojazdu powinny znajdować się także informacje przydatne podczas zakupu samochodu z drugiej ręki, jak na przykład fakt wykorzystywania pojazdu jako taksówka czy to, że był wykorzystywany we flocie, a także czy dokonywano zmian konstrukcyjnych.

Ale to nie wszystko, bo także banki powinny wpisać w karcie pojazdu fakt ustanowienia na nim zastawu rejestrowego, czyli inaczej mówiąc pożyczki pod zastaw pojazdu. Ta informacja może pomóc uniknąć zakupu auta obciążonego kredytem.

Zobacz także:

Obowiązek posiadania karty pojazdu

Kto ma obowiązek posiadania karty pojazdu? Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy samochód zarejestrowany na terenie Polski po 1 lipca 1999 roku ma wydaną kartę pojazdu. Również każdy sprowadzony z zagranicy i zarejestrowany w Polsce pojazd przy pierwszej rejestracji ma wydaną kartę pojazdu.

Karta pojazdu jest przekazywana wraz z samochodem w razie jego sprzedaży.

REKLAMA

Karta pojazdu – ile kosztuje wydanie?

Wydanie karty pojazdu wiąże się z opłatą w wysokości 75 złotych.

Przypomnijmy, że przed 2006 rokiem karta pojazdu była wydawana przy pierwszej rejestracji za opłatą sięgającą 500 złotych. Tę wysokość uznano jednak w końcu za niezgodną z Konstytucją RP.

Zobacz także:

Zgubiona karta pojazdu – jak uzyskać duplikat?

W razie zgubienia karty pojazdu należy złożyć do wydziału komunikacji wniosek o wydanie wtórnika. Jego wydanie wiąże się z opłatą 75 złotych za wtórnik plus opłata ewidencyjna.

Do złożenia wniosku o duplikat należy przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu, dla którego staramy się o wydanie karty pojazdu, a także wypełnić i złożyć odpowiednie oświadczenie o utracie karty pojazdu. Co ważne, dokument ten wypełnia się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań.

W razie natomiast zniszczenia dotychczasowej karty pojazdu, wraz z wnioskiem o wydanie duplikatu należy oczywiście złożyć w urzędzie także zniszczoną kartę pojazdu.

Karta pojazdu a kontrola drogowa – czy trzeba wozić kartę pojazdu?

Karta pojazdu nie podlega kontroli drogowej, zatem nie trzeba jej mieć przy sobie. Warto schować ją razem z innymi dokumentami samochodu, jak umowa kupna-sprzedaży lub faktura nabycia, żeby w razie późniejszej sprzedaży auta nie mieć problemu z jej znalezieniem.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA