Kary za brak badania technicznego samochodu

Co grozi za brak badania technicznego i jaka jest wysokość kary za brak przeglądu. Czy badanie techniczne po terminie kosztuje więcej?

Badanie techniczne samochodu auto motor i sport
Badanie techniczne samochodu, fot. Michał Szymaczek

Badanie techniczne, czy potocznie przegląd techniczny samochodu należy zasadniczo wykonywać co roku. Często zdarza się, że kierowcy o tym obowiązku zapominają. Co grozi za brak badania technicznego i jak wysoka jest kara za brak przeglądu?

REKLAMA

Przegląd samochodu – jak często wykonywać?

Badanie techniczne pojazdu wykonuje się raz do roku, ale są od tego wyjątki. Chodzi o samochody nowe, które pierwsze badanie techniczne muszą mieć wykonane po trzech latach, następne po kolejnych dwóch latach, a później już regularnie co roku.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Nie dotyczy to pojazdów wyposażonych w instalację LPG, nawet fabrycznie nowych, które to muszą odwiedzać stację kontroli pojazdów co roku.

Jeszcze inaczej jest w przypadku samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe, które przeglądu nie muszą przechodzić wcale – poza jednym, przed rejestracją i uzyskaniem statusu zabytkowego.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Co grozi za brak przeglądu samochodu?

Jaka jest wysokość kary za brak badania technicznego? Zasadniczo kary za brak przeglądu technicznego nie ma, ale niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z innymi potencjalnymi kosztami, z których 500-złotowy mandat może okazać się tanią okazją.

Kiedy samochód nie ma aktualnego badania technicznego, jest w świetle przepisów uznany za niedopuszczony do ruchu, czy też niesprawny i nie powinien poruszać się po drogach publicznych.

Zobacz także:

Problem pojawi się, kiedy zatrzyma nas policjant i w czasie kontroli okaże się, że termin przeglądu minął. Wówczas za brak ważnego badania technicznego grozi wspomniany mandat w wysokości do 500 złotych, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem.

W sytuacji, kiedy pojazd nie budzi wątpliwości funkcjonariusza co do stanu technicznego, może obyć się bez mandatu, a jedynie z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Natomiast jeśli policjant stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, zleci dodatkowo jego odholowanie na koszt kierowcy.

W razie zatrzymania dowodu kierowca ma 7 dni na udanie się do stacji kontroli pojazdów na przegląd i po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania może w ciągu 30 dni odzyskać dowód rejestracyjny w urzędzie.

REKLAMA

REKLAMA

Nieważne badanie techniczne a OC

Brak ważnego badania technicznego zasadniczo nie wpływa na wypłatę odszkodowania z ważnej polisy OC. Towarzystwo Ubezpieczeniowe może jednak wykorzystać ten fakt do obniżenia wypłaconego świadczenia, a w skrajnym przypadkach nawet do odmowy jego wypłacenia.

Może się bowiem zdarzyć, że rzeczoznawca doszuka się w stanie samochodu bez ważnego przeglądu usterek, które uzna za przyczynę lub element mający wpływ na zdarzenie drogowe, a wówczas kierowca zapłaci za część lub nawet całość szkód z własnej kieszeni.

Zobacz także:

Przegląd techniczny po terminie – ile kosztuje?

Jeśli zdarzy się zapomnieć o przeglądzie technicznym, trzeba niezwłocznie udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów na przegląd. Obecnie nie weszły jeszcze w życie przepisy, w myśl których za spóźnienie kierowca zapłaci za przegląd wyższą kwotę.

Cena przeglądu jest zatem taka sama, niezależnie od tego, czy wykonujemy ją w terminie, czy nie. Koszt przeglądu jest od lat niezmienny i wynosi:

  • samochód osobowy – 99 zł
  • samochód osobowy z instalacją LPG – 162 zł
  • motocykl – 63 zł
  • motorower – 51 zł
  • ciągnik rolniczy – 63 zł
  • przyczepa rolnicza do 1,5 t – 41 zł

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

REKLAMA