Kierowcy też muszą płacić abonament RTV – ile kosztuje, jakie są kary?

Poczta Polska przypomina, że radioodbiorniki samochodowe także podlegają rejestracji w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego, a za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary. Mówi o tym w rozmowie z wirtualnemedia.pl rzecznik Poczty Polskiej.

Radio z nawigacją do klasycznych modeli Porsche fot. materiały prasowe
Radioodbiornik

– Prawo obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie – mówi w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Abonament RTV w samochodzie – ile kosztuje?

Obecnie miesięczna opłata za używanie radioodbiornika to 7,50 zł, natomiast od 2023 roku stawka wzrośnie do 8,70 zł miesięcznie. Taniej jest, kiedy zdecydujemy się opłacić abonament z góry, na dłuższy okres. I choć abonament kojarzy nam się zasadniczo z obowiązkiem dotyczącym mieszkań i domów, to jak podkreśla w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl rzecznik Poczty Polskiej, płacić powinni także posiadacze odbiorników samochodowych.

– Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie – informuje Daniel Witowski.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku opłacania abonamentu RTV w ramach gospodarstwa domowego, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za radioodbiornik w aucie prywatnym, na co wskazuje art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych – wyjaśnia dalej Witowski w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl.

Jest jednak jeden haczyk. Mówi o nim z kolei portal bezprawnik.pl, zwracając uwagę, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, na którą jest zarejestrowany samochód, muszą ponosić dodatkowe opłaty, a obowiązek dotyczy też aut wynajmowanych i leasingowanych od firm. Jeśli umowa nie przenosi na kierowcę uiszczania takiej opłaty, to za abonament płacić powinny te spółki. Co więcej, mając więcej niż jeden samochód w firmie, opłatę abonamentową trzeba uiścić za każdy z nich.

Jaka jest kara za nieopłacenie abonamentu RTV? Jest to 30-krotność jego miesięcznej wysokości, plus uregulowanie zaległych składek.

Zobacz także: koniec nalepek kontrolnych i kart pojazdu od 4 września

Zobacz również:
REKLAMA