Klimatyzacja w zimie – włączać czy nie?

Klimatyzację kojarzymy z ochłodą w upalny dzień. Tymczasem to urządzenie przydaje się również jesienią i zimą.

Klimatyzacja Materiały prasowe
Klimatyzacja

Na początku sezonu zimowego przygotowujemy auto do niskich temperatur. Opony zimowe, zimowy płyn do spryskiwaczy czy nawet przegląd samochodu przed zimą to oczywistość. Tymczasem często zapominamy przy tym o klimatyzacji. Czy powinna ona pracować również zimą? Czy jest sens?

Klimatyzacja była jeszcze kilkanaście lat temu synonimem luksusu, wyposażeniem za które w salonach samochodowych wymagano sporej dopłaty. Dzisiaj znajduje się w wersjach bazowych niemalże każdego nowego modelu, włączając w to małe miejskie auta.

Cześć kierowców tak przyzwyczaiła się do obecności klimatyzacji, że często przesadza w chłodzeniu wnętrza pojazdu latem, narażając się na różnego rodzaju infekcje. Inni z kolei są zdania, że klima znacznie podnosi spalanie i włącza ją od czasu do czasu, zapominając o niej zimą. Co na ten temat sądzą eksperci? Zapytaliśmy o to przedstawiciela marki Webasto, specjalisty w temacie chłodzenia i grzania.

Zobacz także: brak opon zimowych a odszkodowanie

- Warto pamiętać o tym, że stale wyłączona klimatyzacja to tylko pozorne oszczędności. Kierowcy, którzy decydują się na wyłączenie tego urządzenia w swoim samochodzie, z czasem mogą narazić się na spore koszty. Czynnik chłodzący jest bowiem równocześnie nośnikiem oleju dla najbardziej narażonej na uszkodzenia sprężarki – przypomina Kamil Kleczewski z Webasto Petemar.

- Jeżeli urządzenie to nie pracuje przez dłuższy czas olej i czynnik rozwarstwiają się i przy powtórnym uruchomieniu klimatyzacji nie ma prawidłowego smarowania. Przez to sprężarka szybciej się niszczy, a jej naprawa w zależności od modelu samochodu to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje ekspert.

Zobacz także: motoryzacyjne stereotypy w oczach mechaników

Klimatyzacja zimą – czy i jak używać?

Klimatyzacja idealnie nadaje się nie tylko do obniżania temperatury we wnętrzu samochodu. W okresie jesienno-zimowym świetnie sprawdzi się do osuszania zaparowanych szyb i pozbywania się wilgotnego powietrza z wnętrza pojazdu. Warto jednak pamiętać, że aby odpowiednio działała trzeba o nią odpowiednio dbać.

Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, czy odgrzybić parownik i wloty powietrza. Co dwa lata układ powinien być oczyszczony z wilgoci, natomiast co trzy należy wymieniać filtr - osuszacz.

Nie można również zapominać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego, którego nawet w sprawnym układzie rocznie ubywa kilka procent. Trzeba ją także regularnie włączać, żeby układ był stale smarowany.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz również:
REKLAMA