[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Klimatyzacja w zimie – włączać czy nie?

Klimatyzację kojarzymy z ochłodą w upalny dzień. Tymczasem to urządzenie przydaje się również jesienią i zimą.

Klimatyzacja Klimatyzacja

Na początku sezonu zimowego przygotowujemy auto do niskich temperatur. Opony zimowe, zimowy płyn do spryskiwaczy czy nawet przegląd samochodu przed zimą to oczywistość. Tymczasem często zapominamy przy tym o klimatyzacji. Czy powinna ona pracować również zimą? Czy jest sens?

Klimatyzacja była jeszcze kilkanaście lat temu synonimem luksusu, wyposażeniem za które w salonach samochodowych wymagano sporej dopłaty. Dzisiaj znajduje się w wersjach bazowych niemalże każdego nowego modelu, włączając w to małe miejskie auta.

Cześć kierowców tak przyzwyczaiła się do obecności klimatyzacji, że często przesadza w chłodzeniu wnętrza pojazdu latem, narażając się na różnego rodzaju infekcje. Inni z kolei są zdania, że klima znacznie podnosi spalanie i włącza ją od czasu do czasu, zapominając o niej zimą. Co na ten temat sądzą eksperci? Zapytaliśmy o to przedstawiciela marki Webasto, specjalisty w temacie chłodzenia i grzania.

Zobacz także: brak opon zimowych a odszkodowanie

REKLAMA

REKLAMA

- Warto pamiętać o tym, że stale wyłączona klimatyzacja to tylko pozorne oszczędności. Kierowcy, którzy decydują się na wyłączenie tego urządzenia w swoim samochodzie, z czasem mogą narazić się na spore koszty. Czynnik chłodzący jest bowiem równocześnie nośnikiem oleju dla najbardziej narażonej na uszkodzenia sprężarki – przypomina Kamil Kleczewski z Webasto Petemar.

- Jeżeli urządzenie to nie pracuje przez dłuższy czas olej i czynnik rozwarstwiają się i przy powtórnym uruchomieniu klimatyzacji nie ma prawidłowego smarowania. Przez to sprężarka szybciej się niszczy, a jej naprawa w zależności od modelu samochodu to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje ekspert.

Zobacz także: motoryzacyjne stereotypy w oczach mechaników

REKLAMA

Klimatyzacja zimą – czy i jak używać?

Klimatyzacja idealnie nadaje się nie tylko do obniżania temperatury we wnętrzu samochodu. W okresie jesienno-zimowym świetnie sprawdzi się do osuszania zaparowanych szyb i pozbywania się wilgotnego powietrza z wnętrza pojazdu. Warto jednak pamiętać, że aby odpowiednio działała trzeba o nią odpowiednio dbać.

Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, czy odgrzybić parownik i wloty powietrza. Co dwa lata układ powinien być oczyszczony z wilgoci, natomiast co trzy należy wymieniać filtr - osuszacz.

Nie można również zapominać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego, którego nawet w sprawnym układzie rocznie ubywa kilka procent. Trzeba ją także regularnie włączać, żeby układ był stale smarowany.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA