Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – Ważne informacje

Jak się zachować i jakie formalności trzeba dopełnić jeśli zdarzy nam się stłuczka lub wypadek z cudzoziemcem. Czy można uzyskać odszkodowanie za zniszczenie auta i czy będzie to trudne? Lepiej przygotować się na taką okoliczność ponieważ w ostatnim czasie w związku z falą uchodźców z Ukrainy w Polsce porusza bardzo dużo samochodów obcokrajowców.

Stłuczka Shutterstock
Stłuczka

Obecnie ryzyko kolizji czy wypadku jest większe ponieważ szlaki uchodźców z Ukrainy oraz licznych samochodów pomocy humanitarnej przebiegają przez nasz kraj. Bardzo często kierowcy prowadzący te samochody pokonują długie dystanse, są wycieńczeni i pod wpływem potężnego stresu. O wypadek w takiej sytuacji nie trudno. Życzymy wszystkim poszkodowanym w związku z wojną w Ukrainie bezpiecznego podróżowania po Polsce. Aby zabezpieczyć uchodźców podczas poruszania się po naszym kraju Warta, PZU i Ergo Hestia przygotowały dla nich 30-dniowe darmowe polisy OC.

REKLAMA

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce - Jak się zachować?

W naszym kraju w razie kolizji lub wypadku z obcokrajowcem, trzeba się zachować tak, jak w takiej samej sytuacji z rodakiem. Jeśli będzie to tylko stłuczka, nie mamy obowiązku wzywania policji. Wystarczy:

• spisanie oświadczenia sprawcy, w którym powinny się znaleźć jego dane osobowe, nr rejestracyjny samochodu, kraj rejestracji auta (to jest ważna informacja, mniej ważna jest narodowość kierowcy), nazwa ubezpieczyciela, nr polisy OC lub − jeśli jego auto jest zarejestrowane w Andorze, Serbii lub poza państwem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego − nr Zielonej Karty albo ubezpieczenia granicznego.

• Nie można zapomnieć o podpisach obu kierowców, a także wyraźnym przyznaniu się do winy tego, który spowodował kolizję.

W spisanym oświadczeniu warto zawrzeć wszystkie okoliczności i informacje dotyczące zdarzenia, które mogą się okazać przydatne − jak i gdzie do niego doszło, jak przebiegało; pamiętajmy też o zrobieniu zdjęć uszkodzonego samochodu i miejsca zdarzenia.
Chociaż przy kolizji obecność policji nie jest konieczna, może dojść do sytuacji, kiedy jej wezwanie będzie konieczne, np. jeśli sprawca wypadku nie przyznaje się do winy albo mamy problem, żeby się z nim porozumieć, bo nie znamy języka i nie uda nam się spisać wspólnie oświadczenia.

Policję wzywamy natomiast obowiązkowo, jeśli nie mamy do czynienia z kolizją, tylko z wypadkiem drogowym. Przypomnijmy: stłuczka to zdarzenie zaliczane do kolizji drogowych, które od wypadku różni się tym, że w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny, jeśli mówimy o wypadku, mamy na myśli, że poszkodowani w nim pasażerowie lub kierowca odnieśli obrażenia ciała lub ktoś poniósł śmierć. Policja, która przyjedzie na miejsce czy to kolizji, czy wypadku, sporządzi notatkę na miejscu zdarzenia, co ułatwi uzyskanie odszkodowania.

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce - Spisaliśmy oświadczenie z przyznaniem się do winy sprawcy, i co dalej?

Organizacją, która pomaga kierowcom w takich sytuacjach, jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i to za jej pośrednictwem możemy starać się uzyskać odszkodowanie.

• Dzięki stronie PBUK (www.pbuk.pl) sprawdzimy, kto jest korespondentem ubezpieczyciela, u którego kierowca z zagranicy ma wykupioną polisę. Lista korespondentów jest dostępna na stronie − w wyszukiwarce trzeba wybrać kraj i towarzystwo, w którym sprawca ma wykupione OC. Wtedy dowiadujemy się, kto jest korespondentem ubezpieczyciela w Polsce i to z nim musimy się skontaktować, żeby zlikwidować szkodę.

• Jeśli nie znamy nazwy towarzystwa, w którym sprawca ma wykupione OC, albo dane towarzystwo zagraniczne nie ma swojego korespondenta w Polsce, też nie jesteśmy na straconej pozycji. W takiej sytuacji należy zwrócić się do Warty lub do PZU, bo te firmy są agentami ubezpieczeniowymi PBUK i to one zajmą się likwidacją szkody.

• Jeśli natomiast sprawca ma wykupione ubezpieczenie graniczne, trzeba się zgłosić bezpośrednio do towarzystwa, w którym zostało ono wykupione.

• Jest jeszcze taka możliwość, że sprawca nie ma ubezpieczenia − ale i tu nie wszystko stracone. W takiej sytuacji szkodę zgłaszamy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego korzystając z agenta dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Fundusz zajmuje się likwidacją szkody, a jeśli samochód poszkodowanego ma polisę AC na jej podstawie likwidowana jest szkoda, a fundusz jedynie pokrywa różnicę związaną ze wzrostem składki.

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – Przydatne informacje na stronie PBUK

Na stronie PBUK znajdziemy sporo przydatnych informacji, a także gotowe wzory oświadczeń o zdarzeniu drogowym sporządzone w języku polskim oraz w wersji polsko-angielskiej, które można pobrać. Jeśli ktoś jest bardzo zapobiegliwy i lubi być przygotowany na każdą sytuację, może je wydrukować i mieć w samochodzie w razie potrzeby. Posiadanie takich oświadczeń w stresującej sytuacji na pewno będzie bardzo przydatne, pozwoli też uniknąć błędów przy spisywaniu oświadczenia na gorąco i w stresie na miejscu zdarzenia.

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – Z naszej winy

Jeśli do stłuczki z obcokrajowcem dojdzie z naszej winy, wszystko wygląda podobnie − spisujemy z poszkodowanym wspólne oświadczenie, po czym musi on dopełnić w swoim kraju wszystkich formalności, żeby uzyskać odszkodowanie. Musi znaleźć korespondenta ubezpieczyciela, u którego polski kierowca ma wykupioną polisę OC − korespondent skontaktuje się z towarzystwem ubezpieczeniowym w Polsce, by zlikwidować szkodę. Jeśli nie zgadzamy się, że do kolizji doszło z naszej winy, powinniśmy na miejsce zdarzenia wezwać policję.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

 

REKLAMA