Koń pociągowy

Quad, motocykl, meble, drewno do kominka – wiele rzeczy najwygodniej przewieźć przyczepą. Zanim ruszysz, przypomnij sobie podstawowe zasady.  

Skoda Rapid z przyczepką
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Sprawdź, czy przyczepka się nadaje
Informację o tym, jak ciężką przyczepę możesz podpiąć do swojego auta znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w polach O1 i O2. Dodaj dopuszczalne masy całkowite auta i przyczepy – jeśli suma przekracza 3,5 tony, zgodnie z przepisami będziesz potrzebował Viatolla.

Delikatnie ruszaj i hamuj
Gwałtownym ruszaniem zamęczysz układ napędowy i możesz np. doprowadzić do szybszego zużycia sprzęgła. Kupując lub wypożyczając przyczepkę wybierz taką, która jest wyposażona w hamulec najazdowy, bo w przeciwnym wypadku nagłe hamowanie może wytrącić ją z równowagi i doprowadzić do najechania na samochód. Pamiętaj, że masa przyczepy i przewożonego na niej towaru mogą zwiększyć drogę hamowania nawet o połowę.

Ostrożnie w zakrętach
Zbyt ciasne pokonywanie zakrętów może sprawić, że przyczepa zahaczy o krawężnik. Jeśli w ciasny zakręt wjedziesz zbyt szybko, możesz doprowadzić do wywrócenia przyczepy.

Przygotuj się do wyprzedzania
By wyprzedzić z przyczepą, potrzebujesz znacznie więcej miejsca i czasu – najlepiej w ogóle nie zaczynaj, jeśli widzisz jakiś pojazd na horyzoncie. Nie kończ manewru zbyt szybko – sprawdź w lusterkach czy wyprzedzanego minęła także przyczepka.

Uważaj na ograniczenia prędkości
W terenie zabudowanym samochód z przyczepą może tak jak i bez niej poruszać się z prędkością maksymalną 50 km/h, ale poza terenem zabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach prędkość maksymalną zestawu auto plus przyczepa przepisy ograniczają do 80 km/h.

REKLAMA