Konfiskata aut pijanym kierowcom, kary za kradzież tablic – nowe przepisy

Przyjęta przez rząd reforma Kodeksu karnego przewiduje m.in. wprowadzenie konfiskaty samochodu, wyższe kary dla pijanych oraz kary za kradzież tablic rejestracyjnych. Nie będzie też tłumaczenia, że alkohol wypity został już po wypadku.

Policjant Shutterstock
Policjant, fot. Shutterstock
  • W przepisach pojawia się konfiskata samochodu lub jego równowartości, już od 1,5 promila lub 0,5 promila przy recydywie lub spowodowaniu wypadku.
  • Wypicie alkoholu po wypadku, a przed badaniem policji, może być potraktowane jak spowodowanie go pod wpływem alkoholu.
  • Kradzież tablic rejestracyjnych będzie przestępstwem, zagrożonym karą do 5 lat więzienia.

Rządowa reforma przewiduje między innymi wyższe kary dla pijanych kierowców, którzy – jak powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł – wiozą śmierć. Minimalna kara za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała wynosić ma odpowiednio 5 i 3 lata. – 1,5 promila to będzie próg, od którego będzie stosowana konfiskata auta, jako narzędzia popełnienia przestępstwa. A jeśli ktoś spowoduje wypadek, sąd może orzec przepadek samochodu już przy 0,5 promila – dodał odpowiedzialny za reformę wiceminister, zapowiadając też bezwzględne więzienie dla recydywistów, którzy już raz prowadzili po pijanemu.

REKLAMA

Konfiskata aut nietrzeźwym kierowcom

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało istotne zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa drogowe. W myśl nowych zasad, nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Będzie to wyglądać tak, że policja tymczasowo, na okres do siedmiu dni, zajmie jego pojazd, a następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, zaś sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Jeżeli nie będzie wypadku, a jedynie samo prowadzenie w stanie nietrzeźwości, wówczas sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Natomiast w przypadku recydywy, przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila. Samochody będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Czyli konfiskata obejmie pijanych (powyżej 0,5 promila), popełniających takie przestępstwo (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości) po raz kolejny lub powodujących wypadek.

A co w przypadku, kiedy samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy? Jeśli pojazd jest przez niego użytkowany, np. na podstawie umowy leasingu, użyczony lub we współwłasności, sąd orzeknie wówczas przepadek równowartości pojazdu – co ważne – sprzed wypadku, a więc o niepomniejszonej wskutek zniszczeń wartości.

Zobacz także: kary za cofanie liczników - jak nie dać się oszukać?

Wyższe kary dla pijanych kierowców

Ministerstwo zajęło się też zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców, argumentując to statystykami, które w jednym tylko półroczu mówią o 684 wypadkach, spowodowanych przez pijanych kierowców. Zginęło w nich 68 osób, a 841 zostało rannych.

Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego po raz kolejny w stanie nietrzeźwości można orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną. Po zmianach będzie to wykluczone i będzie trzeba orzec pozbawienie wolności.

Obecnie też za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie trzeba wymierzyć minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci minimum 5 lat więzienia.

Przepisy mówią także o zwiększeniu maksymalnej kary, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a nie jak obecnie do 12 lat.

Zobacz także: nowy taryfikator mandatów 2022 - pełna lista wykroczeń

Alkohol wypity po wypadku – odpowiesz jak pijany

Jest jeszcze jedna kwestia. Otóż czasami kierowcy, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, tłumaczą się, że pili alkohol już po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. W myśl nowych przepisów identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca będzie ponosił prowadzący pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

REKLAMA

REKLAMA

Kary za kradzież tablic rejestracyjnych

Wrócił także temat kar za kradzież tablic rejestracyjnych, co dla ich prawowitego właściciela oznacza nie tylko finansowe straty, ale jest często źródłem dodatkowych kłopotów związanych z tym, że pada on często ofiarą podejrzeń, iż dokonał przestępstwa. To dlatego, że skradzione tablice złodzieje montują w samochodach, które służą im do innych przestępstw – najczęściej okradania stacji benzynowych, ale nie tylko.

Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą od teraz przestępstwem, zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz również:
REKLAMA