Konfiskata samochodów pijanych kierowców – jest podpis prezydenta

Pijany kierowca straci samochód, nawet nie powodując wypadku, a w przypadku jazdy autem służbowym zapłaci jego równowartość – to niektóre z nowości w przepisach, jakie wejdą już niebawem w życie.

Kierowca i alkohol shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów, będących gruntowną reformą Kodeksu karnego. Dla kierowców najważniejsze zmiany to m.in. wprowadzenie konfiskaty samochodu i wyższe kary dla pijanych kierowców.

Konfiskata aut nietrzeźwym kierowcom nawet od 0,5 promila

1,5 promila to próg, od którego będzie stosowana konfiskata auta, jako narzędzia popełnienia przestępstwa, nawet jeśli taki kierowca nie spowoduje wypadku. W tej sytuacji policja zajmie pojazd tymczasowo na 7 dni, następnie prokurator zabezpieczy samochód, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek auta. W wyjątkowych sytuacjach sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku. W przypadku recydywy, czyli ponownego prowadzenia pod wpływem alkoholu, przepadek pojazdu będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila, a samochody będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Podsumowując, konfiskata obejmie pijanych z zawartością alkoholu powyżej 0,5 promila, popełniających takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. W razie natomiast prowadzenia w stanie nietrzeźwości, sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Jazda obcym autem a konfiskata samochodu

Co stanie się w przypadku, kiedy samochód pijanego kierowcy nie jest jego wyłączną własnością? Jeśli pojazd jest przez niego użytkowany, np. na podstawie umowy leasingu, użyczony lub we współwłasności, sąd orzeknie wówczas przepadek równowartości pojazdu – co ważne – sprzed wypadku, a więc o niepomniejszonej wskutek zniszczeń wartości. Przy tym wartość samochodu będzie szacowana na podstawie średniej rynkowej wartości pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę i nie będzie mowy o wycenie indywidualnej danego egzemplarza.

Kierowca i alkohol shutterstock

Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

Ministerstwo zajęło się też zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców, argumentując to statystykami, które w jednym tylko półroczu mówią o 684 wypadkach, spowodowanych przez pijanych kierowców. Zginęło w nich 68 osób, a 841 zostało rannych. Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego po raz kolejny w stanie nietrzeźwości można orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną. Po zmianach będzie to wykluczone i będzie trzeba orzec pozbawienie wolności.

Obecnie też za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie trzeba wymierzyć minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci m.in. 5 lat więzienia.

Przepisy mówią także o zwiększeniu maksymalnej kary, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a nie jak obecnie do 12 lat.

Jest jeszcze jedna kwestia. Otóż czasami kierowcy, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, tłumaczą się, że pili alkohol już po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. W myśl nowych przepisów identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca będzie ponosił prowadzący pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Przepisy dotyczące przepadku samochodu wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy, czyli w grudniu 2023 roku.

REKLAMA