Koniec kart pojazdu i nalepek kontrolnych od 4 września - będzie taniej i prościej

Z dniem 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie będzie już konieczne. Dzięki tej zmianie m.in. zmniejszą się koszty związane z rejestracją pojazdu.

Karta pojazdu Shutterstock
Karta pojazdu, fot. shutterstock

4 września 2022 roku to dzień, w którym przestaną obowiązywać nalepki kontrolne umieszczane w prawym dolnym rogu szyby (patrząc od strony kierowcy), a także nie będą już wydawane karty pojazdu. To efekt działania tzw. pakietu deregulacyjnego w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają już dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Taką możliwość wprowadziła opracowana przez Ministerstwo Infrastruktury i byłe Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dzięki temu także właściciel, dzięki aplikacji mPojazd, może sprawdzić historię pojazdu on-line.

Zmiany oznaczają z jednej strony oszczędności, które wyliczamy poniżej, ale także umożliwiają zarówno usunięcie już naklejonych nalepek, jak i likwidują problem z przeklejaniem tychże na przykład po wymianie szyby.

Zobacz także: czym jest karta pojazdu?

Koniec nalepek kontrolnych i kart pojazdu – oszczędności

Dzięki zmianie przepisów właściciele samochodów już od 4 września 2022 r. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, dokładnie 94,50 zł, na co składa się koszt wydania karty pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł oraz opłata ewidencyjna – 1 zł. W przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych, oszczędność wyniesie – 19 zł (w tym nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).

Ile kosztować będzie rejestracja samochodu po 4 września 2022 roku? Koszt zarejestrowania samochodu osobowego wyniesie 161,50 zł dla samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy (aktualnie koszt to 256 zł), a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic wyniesie 180,50 zł.

Zobacz także: rejestracja samochodu - jak to zrobić, ile kosztuje?

Od 31 stycznia 2022 r. można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu

Warto przypomnieć, że zmiany wprowadzone 31 stycznia 2022 r. pozwalają na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. W takim przypadku rejestrując samochód właściciele oszczędzają 99,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,50 zł opłaty ewidencyjnej).

Koszt zarejestrowania od 31 stycznia br. samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela pojazdu wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego – 67 zł.

Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu jest możliwe, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

Zobacz także: za co można stracić dowód rejestracyjny?

Od 31 stycznia 2022 r. można wycofać czasowo z ruchu uszkodzony samochód osobowy

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu wiąże się z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwala właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Do 31 stycznia 2022 r. czasowo można było wycofać z ruchu wyłącznie samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Zobacz także: od 4 maja nowe nalepki na szybę

Zobacz również:
REKLAMA