Kontrola policyjna - W jakich miejscach policjant ma prawo zatrzymać pojazd

Zgodnie z przepisami policjant może zatrzymać samochód do kontroli w miejscu, w którym jego postój nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ale co dokładnie oznacza to sformułowanie i czy są miejsca, w których policjanci nie mogą wydać kierowcy polecenia do zatrzymania się?

Kontrola policyjna Shutterstock
Kontrola policyjna

Ogólne zasady są takie: umundurowany policjant może zatrzymać auto do kontroli i na obszarze zabudowanym, i poza nim, a także w nocy, nieumundurowany − tylko na obszarze zabudowanym. Kontrolę ma prawo przeprowadzać zarówno przy samochodzie oznakowanym, jak i nieoznakowanym, niezależnie od tego, czy zatrzymuje inny pojazd w terenie zabudowanym, czy niezabudowanym.
Przy dobrej widoczności wystarczy, że policjant wyda polecenie do zatrzymania się ręką lub lizakiem, natomiast kiedy widoczność jest słaba − powinien użyć lizaka z odblaskiem lub latarki z czerwonym światłem.

REKLAMA

A w jakich miejscach policjanci mają prawo stać i zatrzymać samochód do kontroli?

Jak już wspomnieliśmy, do zatrzymania może dojść w miejscu bezpiecznym dla innych użytkowników ruchu − tak stanowią przepisy, ale dopuszczają wyjątki.

Policjant może nie stosować się do przepisu mówiącego o wykonywaniu kontroli w miejscu bezpiecznym dla użytkowników ruchu, jeśli:
• zatrzymuje auto w wyniku prowadzonych działań pościgowych albo jeśli podejrzewa, że pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na swój stan techniczny lub zachowanie się kierowcy, który nim kieruje, bo może on być na przykład pod wpływem alkoholu
• podejrzewa, że samochód pochodzi z przestępstwa, np. z kradzieży, lub to, że znajdują się w nim osoby, które dopuściły się przestępstwa
• zatrzymania dokonuje na podstawie zgłoszenia interwencji przez obywatela

Okazuje się więc, że uprawnienia policjanta są na tyle szerokie, że w takich sytuacjach może zadecydować sam, na własną odpowiedzialność, które miejsce jest odpowiednie do zatrzymania podejrzanego samochodu. Nie jest on w tym wypadku ograniczony przepisami, ponieważ dopuszczają one możliwość zatrzymania auta do kontroli również w miejscach, gdzie zakazane jest zatrzymywanie się, dopuszczają też postój radiowozu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione.

Jeśli jednak policjant zatrzyma auto do kontroli, w miejscu, w którym postój jest zabroniony, musi się odpowiednio zachować, czyli przed przystąpieniem do kontroli powinien włączyć w radiowozie niebieskie rozbłyskujące światło. Jeśli natomiast wydał polecenie do zatrzymania pojazdu ze swojego samochodu w trakcie jazdy, podczas kontroli radiowóz powinien stać za zatrzymanym samochodem.

Jeśli przeanalizujemy przepisy i wyjątki, dojdziemy do wniosku, że zatrzymanie auta do kontroli jest możliwe praktycznie wszędzie, i wszędzie też może stać policja zatrzymująca samochody do kontroli, pod warunkiem że jest to miejsce bezpieczne, czyli niezagrażające bezpieczeństwu innym użytkownikom ruchu drogowego.
Można się więc spodziewać, albo inaczej − nie powinno nas to zaskoczyć − że do kontroli zatrzyma nas policjant, który zaparkował radiowóz w zatoczce autobusowej albo obok znaku zakazu postoju, bo ma prawo tam stać.

Kontrola policyjna – autostrady i drogi ekspresowe

Policjant może zatrzymać samochód do kontroli na autostradzie i drodze ekspresowej, mimo że rozwija się na nich dużą prędkość, co mogłoby skłaniać do sądu, że zatrzymanie tam pojazdu do kontroli zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu.
Oczywiści policjant zatrzymując samochód na pasie awaryjnym autostrady robi to zgodnie z prawem, ponieważ zawsze może podejrzewać, że samochód zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Mamy jednak wrażenie, że w Polsce to prawo jest nadużywane. Nie bez powodu na autostradach obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Każdy samochód stojący na autostradzie zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku, a piesi poruszający się po autostradzie narażają się na śmiertelne zagrożenie. Kontrola policyjna wykonywana na pasie awaryjnym autostrady stwarza największe niebezpieczeństwo dla wykonujących obowiązki policjantów. Zdaniem redakcji policja powinna unikać takich sytuacji, nie narażać siebie oraz obywateli i jeśli to tylko możliwe dokonywać kontroli na parkingach przy autostradzie.
Na drogach, na których jeździ się bardzo szybko, zatrzymany przez drogówkę pojazd powinien pojechać w wyznaczone przez policjanta miejsce, co może oznaczać złamanie przepisów. W takim wypadku, od momentu zatrzymania, policjant jest odpowiedzialny za to, żeby kontrola przebiegała bezpiecznie.
Na autostradzie kierowca jest kontrolowany nie tylko przez policję poruszającą się samochodami, ale też latającą śmigłowcami, z których również monitoruje się sytuację na drogach, w tym nad autostradą. Pamiętajmy więc: "Jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione".

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

REKLAMA