REKLAMA

Kontrolka EPC – co oznacza?

Świecąca na żółto kontrolka EPC powinna zaniepokoić każdego kierowcę. Co oznacza ten sygnał? Czy trzeba natychmiast wyłączyć silnik?

Kontrolka EPC Shutterstock
Kontrolka EPC, fot. shutterstock

Kontrolka EPC - Kolor ma znaczenie?

Kontrolki wyświetlane na desce rozdzielczej dzielą się na kilka kategorii. Najgorsze z punktu widzenia bezpieczeństwa są te, które mają kolor czerwony. Ich zaświecenie oznacza najczęściej poważny i zagrażający bezpieczeństwu problem. Nieco inaczej jest z kontrolkami w kolorze żółtym, choć nie oznacza to, że jazda ze świecącą żółtą kontrolką, jak choćby EPC, jest dozwolona i bezpieczna.

REKLAMA

Jeśli widzimy świecącą się na czerwono kontrolkę, należy natychmiast zatrzymać samochód, zgasić silnik i najlepiej od razu wezwać pomoc drogową lub skontaktować się z najbliższym warsztatem. 

Kontrolki żółte (świecące stale lub migające) wskazują na jakiś problem, który należy sprawdzić przy najbliższej możliwej okazji, natomiast te świecące na zielono lub niebiesko mają charakter czysto informacyjny i w tym wypadku możemy bez przeszkód kontynuować jazdę.

Promocja! Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

REKLAMA

REKLAMA

Kontrolka EPC – za co odpowiada?

Jedną z najczęściej pojawiających się i często mylonych z innymi jest kontrolka EPC. To żółte oznaczenie w postaci liter EPC, będących akronimem od słów Electronic Power Control. Dodajmy od razu, że to nie to samo, co kontrolka „Check Engine”, mająca postać konturu silnika, świecąca w większości przypadków niezależnie od EPC (patrz zdjęcie). O tym opowiemy innym razem.

Kontrolka EPC nie odpowiada też, wbrew opinii niektórych kierowców, za informowanie o awarii systemu stabilizacji toru jazdy czy podobnie działającego systemu (ESC, ESP, itp.).

Świeci się kontrolka EPC na desce rozdzielczej? Nie ma powodu do paniki, ale trzeba wzmóc czujność i niezwłocznie udać się do serwisu. Pojawienie się tej kontrolki oznacza problemy związane z awarią elektryki.

Nie jest jednak możliwa samodzielna diagnoza, bo pod oznaczeniem EPC kryje się szereg potencjalnych usterek i awarii. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • awarię czujnika/włącznika świateł stop
  • przepalenie żarówki świateł stop
  • awarię czujnika położenia wału
  • awarię przepustnicy lub elektronicznego pedału gazu
  • awarię czujnika temperatury cieczy chłodzącej
  • awarię związaną z układem sterowania silnika
  • awarię związaną z układem wtryskowym

Jak zatem widać, możliwości jest tak wiele, że bez podpięcia komputera samochodu do panelu diagnostycznego w większości przypadków się nie obejdzie. Choć oczywiście zacząć można od samodzielnego sprawdzenia działania świateł stop.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA