Kontrolki w samochodzie - co oznaczają?

Każdy samochód wyposażony jest w szereg kontrolek na desce rozdzielczej, informujących lub ostrzegających o tym, co dzieje się z naszym autem. Warto wiedzieć, co oznaczają najważniejsze z nich.

| Data aktualizacji: 2023-01-06
Co oznaczają kontrolki w samochodzie? shutterstock.com
Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Kontrolki zasadniczo dzielą się na trzy typy, które dla ułatwienia rozróżniamy wg kolorów: czerwonego, żółtego (pomarańczowego) lub zielonego/niebieskiego. Te pierwsze powinny przykuć naszą uwagę najbardziej: jeśli widzimy świecącą się na czerwono kontrolkę, należy natychmiast zatrzymać samochód, zgasić silnik i najlepiej od razu wezwać pomoc drogową lub skontaktować się z najbliższym warsztatem. Kontrolki żółte (świecące stale lub migające) wskazują na jakiś problem, który należy sprawdzić przy najbliższej możliwej okazji, natomiast te świecące na zielono lub niebiesko mają charakter czysto informacyjny i w tym wypadku możemy bez przeszkód kontynuować jazdę.

Zobacz też: mycie samochodu - tych błędów nie popełniaj

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?

1. Kontrolka oleju – wskazuje na brak lub niewłaściwie ciśnienie oleju, w tym wypadku należy natychmiast zatrzymać pojazd i skontrolować poziom oleju, lub wezwać pomoc drogową. Kontynuowanie jazdy oznacza pewną śmierć silnika (poprzez zatarcie).

autopolki

2. Kontrolka minimalnego ciśnienia oleju – oznacza niedobór oleju (przy włączaniu silnika lampka powinna się zapalić i zgasnąć), w tym wypadku należy uzupełnić olej przed kontynuowaniem jazdy.

autopolki

3. Kontrolka poduszki powietrznej – w tym wypadku lampka kontrolka informuje o awarii poduszki powietrznej.

autopolki

4. Kontrolka akumulatora – jej stałe świecenie oznacza, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany lub wręcz zużyty, należy jak najszybciej doładować lub wymienić na nowy.

autopolki

5. Kontrolka hamulca ręcznego – gdy po zwolnieniu hamulca ręcznego lampka świeci się, oznacza to, że prawdopodobnie awarii uległ system EBD i podczas awaryjnego hamowania może dość do zablokowania kół

autopolki

 

Zobacz również:

Jak właściwie używać świateł w samochodzie

Światła mijania. Kiedy i jak używać świateł mijania?

Co oznaczają żółte kontrolki?

1. Kontrolka klocków hamulcowych – jej zapalanie oznacza tylko jedno - klocki trzeba wymienić przy najbliższej możliwej okazji.

autopolki

2. Kontrolka przepalonej żarówki – jeśli się zaświeci, powinniśmy skontrolować stan oświetlenia, prawdopodobnie jedna z żarówek jest do wymiany.

autopolki

3. Kontrolka ABS – wskazuje na awarię ABS, w razie nagłego hamowania system może nie zadziałać prawidłowo.

autopolki

4. Kontrolka wtrysku – oznacza awarię silnika lub nieprawidłową jego pracę, jej zaświecenie może być spowodowane np. zatankowaniem paliwa złej jakości lub niesprawnym katalizatorem, można kontynuować jazdę, ale najlepiej od razu odwiedzić mechanika (można też spróbować dolać paliwa lepszej jakości).

autopolki

5. Kontrolka świec – dotyczy silników wysokoprężnych, oznacza awarię świec, najlepiej podjechać na kontrolę do najbliższego serwisu.

autopolki

6. Kontrolka ciśnienia w oponach – jej zaświecenie oznacza najprawdopodobniej niewłaściwie ciśnienie opon, czasami jednak czujniki "wariują" po wjechaniu w większą nierówność lub zmianie opon, warto sprawdzić ciśnienie na najbliższej stacji.

autopolki

Zobacz też: jak bezpiecznie przewozić psa?

Czym są kontrolki informacyjne?

Kontrolki informacyjne mają zazwyczaj kolor zielony lub niebieski i informują o działaniu różnych funkcji w samochodzie. Na poniższej infografice umieszczono najważniejsze z nich.

Kontrolki informacyjne w samochodzieRankomat
Zielone kontrolki w samochodzie, fot. Rankomat
REKLAMA