Co oznaczają kontrolki w samochodzie?
Kontrolki zasadniczo dzielą się na trzy typy, które dla ułatwienia rozróżniamy wg kolorów: czerwonego, żółtego (pomarańczowego) lub zielonego/niebieskiego. Te pierwsze powinny przykuć naszą uwagę najbardziej: jeśli widzimy świecącą się na czerwono kontrolkę, należy natychmiast zatrzymać samochód, zgasić silnik i najlepiej od razu wezwać pomoc drogową lub skontaktować się z najbliższym warsztatem. Kontrolki żółte (świecące stale lub migające) wskazują na jakiś problem, który należy sprawdzić przy najbliższej możliwej okazji, natomiast te świecące na zielono lub niebiesko mają charakter czysto informacyjny i w tym wypadku możemy bez przeszkód kontynuować jazdę.
Zobacz też: mycie samochodu - tych błędów nie popełniaj
Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?
1. Kontrolka oleju – wskazuje na brak lub niewłaściwie ciśnienie oleju, w tym wypadku należy natychmiast zatrzymać pojazd i skontrolować poziom oleju, lub wezwać pomoc drogową. Kontynuowanie jazdy oznacza pewną śmierć silnika (poprzez zatarcie).

2. Kontrolka minimalnego ciśnienia oleju – oznacza niedobór oleju (przy włączaniu silnika lampka powinna się zapalić i zgasnąć), w tym wypadku należy uzupełnić olej przed kontynuowaniem jazdy.

3. Kontrolka poduszki powietrznej – w tym wypadku lampka kontrolka informuje o awarii poduszki powietrznej.

4. Kontrolka akumulatora – jej stałe świecenie oznacza, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany lub wręcz zużyty, należy jak najszybciej doładować lub wymienić na nowy.

5. Kontrolka hamulca ręcznego – gdy po zwolnieniu hamulca ręcznego lampka świeci się, oznacza to, że prawdopodobnie awarii uległ system EBD i podczas awaryjnego hamowania może dość do zablokowania kół

Zobacz również: