[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Korytarz ratunkowy - 6 minut ratujące życie

W teorii wszyscy wiemy, że jeśli nadjeżdża samochód uprzywilejowany to musimy bezwzględnie ustąpić mu miejsca. Jednak nie każdy kierowca wie jak w takiej sytuacji zachować się prawidłowo. 

Od kilku dni na wielu portalach Internetowych jak i w telewizji furorę robi filmik nagrany z karetki przez jednego z sanitariuszy. Auto na sygnale stara się dotrzeć do poszkodowanych w wypadku na autostradzie A4. Karetka porusza się po utworzonym korytarzu ratunkowym (wyjaśnienie poniżej), a drogę wcześniej utorowały inne służby ratownicze. Nie wszyscy jednak potrafią dostosować się do panujących niepisanych zasadach. Tak wygląda bezmyślne cwaniactwo drogowe:

REKLAMA

Widać, że kilku kierowców postanowiło skorzystać z miejsca, które utworzyło się po przejeździe służb ratunkowych. Co więcej osoby te łamiąc przepisy i jadąc pod prąd nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, które stwarzają.

Takie bezmyślne zachowanie może zakończyć się tragicznie np. zderzeniem z karetką. Kodek drogowy wskazuje jasno, że mamy obowiązek ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym - Art. 9. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. 

 

 

 

Korytarz drogowy - 6 minut, które może być decydujące

Żeby ułatwić przejazd służbom ratowniczym, kierowcy od razu, nie czekając ponaglenia i na dźwięk syren pojazdów ratunkowych, powinni utworzyć tzw. korytarz ratunkowy. Wszystkie samochody stojące na skrajnym lewym pasie powinny zjechać maksymalnie na lewo, a te z pozostałych pasów (niezależnie od tego ile ich jest) w prawo do skraju jezdni, na pas awaryjny – wtedy pośrodku utworzy się wolna przestrzeń dla przejazdu pojazdów uprzywilejowanych.

Korytarz ratunkowy, rys. Mirosław Łuckoś

Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu może skutkować ukaraniem mandatem w wysokości do 500 zł i 5 punktami karnymi. Niestety przykład z powyższego filmu pokazuje, że jest to niezbyt dotkliwa kara. W niektórych krajach, np. w Austrii, niestosowanie się do tego przepisu może kosztować nawet 2800 euro.

Znak, który pokazujemy powyżej spotkasz na autostradach w Niemczech i Austrii – oznacza on, że w razie wypadku lub zatoru auta mają obowiązek zjechać do krawędzi drogi, by zostawić korytarz dla służb ratunkowych. Dzięki temu pomoc może dotrzeć na miejsce nawet 6 minut szybciej. 

Przykład, o którym jest ostatnio głośno w mediach pokazuje, że niektórzy kierowcy nie do końca mają świadomość zagrożenia, które stwarzają. Poza tym w sytuacji, w której okaże się, że na stan poszkodowanych znacząco wpłynęło opóźnienie dojazdu karetki kierowcy blokujący jej przejazd mogą zostać wezwani do sądu i ich czyn ze statusu wykroczenia zmieni się w przestępstwo. 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij