Koszty ubezpieczenia samochodu elektrycznego, spalinowego i hybrydowego

Jak samochody elektryczne wypadają na tle hybryd i modeli spalinowych pod względem kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Porsche Taycan Turbo Cross Turismo Szczepan Mroczek
Porsche Taycan Turbo Cross Turismo

Samochody elektryczne nie są tanie, ale stają się coraz popularniejsze. Już prawie każdy producent ma w gamie modeli tzw. elektryka i modele hybrydowe lub zapowiada ich wprowadzenie, a wycofuje z oferty modele czysto spalinowe. To oznacza, że coraz częściej będziemy się przesiadać na auta z nowymi rodzajami napędu.

Popularności samochodów elektrycznych sprzyjają też regulacje prawne i przywileje, jakie mają, co ma zachęcić do ich zakupu, a jednocześnie stosowanie ograniczeń wobec modeli spalinowych, np. zakaz rejestracji nowych aut od 2035 roku w UE. Jednak każdy, kto stoi przed wyborem nowego samochodu, porównuje koszty nie tylko zakupu, ale też ubezpieczenia i eksploatacji, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. My przyglądamy się, jak samochody elektryczne wypadają na tle hybryd i modeli spalinowych pod względem kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i właściciel każdego pojazdu musi je wykupić, niezależnie od tego, jaki auto ma rodzaj napędu. Obowiązują przy tym takie same zasady, jak w wypadku pojazdu spalinowego, czyli OC dla nowego modelu trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta i nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. W wypadku samochodu używanego można korzystać z polisy poprzedniego właściciela, jeśli jest ważna i towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie wymagało dopłaty (rekalkulacji) w związku ze zmianą właściciela pojazdu. Tak samo też ubezpieczyciel będzie oceniał ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę i od tego uzależniał wysokość składki. Uwzględnia się więc dane dotyczące kierowcy i ubezpieczanego pojazdu. W wypadku auta elektrycznego nie bierze się pod uwagę pojemności silnika, co oczywiste, lecz cechy, które mogą wpłynąć na ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji (jego moc, przyspieszenie i maksymalną prędkość). Inne zmienne wpływające na wysokość składki to wiek kierowcy, jego bezszkodowa jazda, data wydania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, stan cywilny, liczba dzieci itp.

Według wyliczeń serwisu Rankomat.pl, średnie ceny ubezpieczenia OC w pierwszych sześciu miesiącach tego roku dla samochodów osobowych były niższe niż w tym samym czasie w roku poprzednim. OC dla aut zasilanych benzyną kosztowało średnio 511 zł i było tańsze o 86 zł niż w tym samym czasie rok wcześniej, kiedy trzeba było za nie zapłacić 597 zł. Jeśli porównamy je ze średnimi cenami OC pojazdów z innymi rodzajami napędu, okaże się, że nie jest to cena najwyższa ani najniższa. Drożej za OC płacili posiadacze aut benzynowych z zamontowaną instalacją LPG − 526 zł, a rok wcześniej 640 zł. Jeszcze droższe jest ubezpieczenie samochodów z napędem hybrydowym, bo trzeba na nie wydać 529 zł (603 zł w I półroczu 2021 r.), a najdroższe modeli zasilanych olejem napędowym − kosztowało ono 537 zł (624 zł w poprzednim roku). Jak na tym tle wypadają ceny ubezpieczenia samochodu elektrycznego? Okazuje się, że jest ono najkorzystniejsze, niższe niż dla samochodu z dieslem, auta benzynowego, z gazem i hybrydowego. W pierwszym półroczu trzeba było za nie zapłacić średnio 401 zł, o 85 zł taniej niż rok wcześniej. Wynika z tego, że model elektryczny pod względem cen OC wygrywa ze wszystkimi pozostałymi autami, również hybrydowymi.

W tym roku, w pierwszym półroczu, spośród aut elektrycznych najczęściej były ubezpieczane Nissan Leaf (średnia cena OC tego modelu wyniosła 362 zł, a najtańsza 280 zł), Tesla Model 3 (438 zł/325 zł) i Tesla Model S (437 zł/334 zł), natomiast jeśli chodzi o hybrydy − dominowały Toyoty: modele Auris (520 zł/300 zł), RAV4 (514/288 zł) i C-HR (473 zł/301 zł).

 

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

PORADY

Jak zarejestrować auto sprowadzone z USA

Dla kierowców szukających używanego samochodu rynek amerykański jest bardzo atrakcyjny. Można tam znaleźć naprawdę dobre okazje w stosunkowo przystępnej cenie. Wyjaśniamy, jakie są koszty sprowadzenia auta ze Stanów i jakie formalności trzeba załatwić, żeby zarejestrować je w Polsce.

PORADY

Jak zyskać dostęp do dokumentów (prawo jazdy, dowód rejestracyjny) w formie elektronicznej

Kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego ani dowodu opłacenia ubezpieczenia OC, które kiedyś okazywał przy kontroli drogowej. Te dane policjant może sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Kierowca natomiast może mieć wszystkie dokumenty samochodu w swoim smartfonie, w aplikacji mPojazd, co może mu się przydać w wielu sytuacjach.

PORADY

Pasażer auta wyrządził szkodę – czy poszkodowany może liczyć na odszkodowanie z OC właściciela pojazdu?

Stłuczki parkingowe to cały wachlarz zdarzeń i nie wszystkie są winą kierowcy. Zdarzają się też takie, za które odpowiada pasażer, np. jeśli otwierając drzwi, uszkodzi samochód stojący obok. Tu nasuwa się pytanie, czy w takiej sytuacji to on w pełni odpowiada za szkodę, czy koszty usunięcia usterki można pokryć z OC kierowcy, czyli właściciela auta.

PORADY

Nowe zasady okresowych badań technicznych samochodów

Zgodnie z projektem ustawy, który wpłynął do sejmu, od 1 stycznia 2023 roku mają się zmienić zasady przeprowadzania obowiązkowych przeglądów okresowych, które musi przejść każdy samochód. Na czym będą polegały zmiany?

REKLAMA