Krótkoterminowe ubezpieczenie AC – Co powinieneś o nim wiedzieć?

W niektórych firmach istnieje możliwość wykupienia polisy AC na krótki przedział czasowy, ale zwykle jest to oferta mniej atrakcyjna finansowo od rocznej polisy oraz może oferować okrojony zakres ochrony.

Ubezpieczenie komunikacyjne Shutterstock
Ubezpieczenie komunikacyjne

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni kierowcę przed skutkami kradzieży lub uszkodzenia jego samochodu, spowodowanymi przez osoby trzecie lub zdarzenie losowe, również takie, do których doszło w wyniku działania żywiołów, pożaru, czy szkody parkingowej albo aktu wandalizmu. Zakres ochrony zależy od warunków umowy i może być różny, ale ważne jest to, że obowiązuje również za granicą.
AC daje kierowcy mnóstwo korzyści, jest jednak drogie, więc nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup, najczęściej decydują się na nie właściciele drogich i stosunkowo nowych modeli. Ale są sytuacje, kiedy AC przydałoby się każdemu kierowcy, nie każdy jednak potrzebuje tego rodzaju ubezpieczenia na cały rok, tylko chciałby je wykupić na określony czas, na przykład na kilka miesięcy albo nawet na miesiąc, kiedy wyjeżdża za granicę na wakacje. Czy możliwe jest wykupienie AC na krótszy czas niż rok?
Okazuje się, że tak. Mimo że z zasady firmy ubezpieczeniowe na AC proponują umowy roczne, są też takie, które oferują AC krótkoterminowe. Nie jest to zupełnie nowy pomysł, którym firmy starają się zainteresować kierowców. W 2019 roku Aviva wprowadziła na rynek produkt o nazwie "Teraz", były to AC i assistance, które można było wykupić na godziny. Niestety produkt nie cieszył się zainteresowaniem klientów, więc został wycofany. Są jednak dwa towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują możliwość wykupu AC na krótszy okres niż 12 miesięcy − są to PZU i Compensa.

Ubezpieczenie AC na krótko

W PZU AC krótkoterminowe nie różni się zakresem ochrony od tego zawieranego na cały rok, jest za to różnica w cenie. Tak jak w wypadku innych usług kupowanych na krótszy okres, również w tym wypadku może się okazać, że krótszy czas ubezpieczenia będzie kosztował więcej niż obowiązujący przez cały rok. Taka sama jak w okresie długoterminowym ubezpieczenia będzie też suma ubezpieczenia auta, a ubezpieczyciel ustali ją na podstawie wartości pojazdu. W Compensie natomiast krótkoterminowe AC daje ochronę auta przed uszkodzeniami, ale przed kradzieżą już nie, co można uznać za zabezpieczenie firmy przed próbą wyłudzenia odszkodowania.

Na jaki okres można wykupić AC i assistance

Dobrowolne autocasco można wykupić na krótszy okres niż rok, jest to wtedy tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe. Firmy proponują je jednak rzadko, co jest z ich strony uzasadnione obawą o ewentualne wyłudzenia, nie można przecież wykluczyć, że ktoś wykupuje krótkoterminowe AC właśnie po to. Teoretycznie możliwe jest wykupienie AC na tak krótki czas jak miesiąc, ale jego koszt będzie bardzo wysoki, bo firmy, które je oferują, naliczają taką zwyżkę, jaką mają młodzi kierowcy i tacy, którzy powodują dużo wypadków, nie uwzględnia się też zniżek całorocznych. Jeśli umowa została zawarta na okres dłuższy niż półroczny, można od niej odstąpić bez podawania przyczyny w terminie 30 dni, a trzeba będzie zapłacić tylko za wykorzystany okres. Możliwe jest też wykupienie krótkoterminowego assistance, które zapewnia m.in. holowanie auta, naprawę auta na miejscu, samochód zastępczy, dowóz paliwa, nocleg i transport pasażerów. Od assistance zawieranego na 12 miesięcy, tak jak AC krótkoterminowe od standardowego rocznego, różni się zakresem ochrony. Jednak możliwość wykupu assistance nawet na kilka dni czy na miesiąc, wtedy, kiedy jest potrzebne i zapewnia spokojny wyjazd, to bardzo dobra propozycja dla kierowców.

 

REKLAMA