Kto może korzystać z radarów?

Miejscy kłusownicy zastawiają nowe pułapki – więcej fotoradarów i odcinkowy pomiar prędkości. Aby się nie pogubić, sprawdź kto i jak może zmierzyć, z jaką szybkością jedziesz.  

Fotoradar
Fotoradar

Nowość: Odcinkowy pomiar prędkości
W 2013 r. ponad 30% kierowców przyznawało, że po minięciu fotoradaru znacznie przyspiesza. Dla nich właśnie ITD przygotowało odcinkowy pomiar prędkości. System składa się z dwóch punktów pomiarowych, w których kamery zapisują czas wjazdu i wyjazdu każdego auta z mierzonej strefy, potem oblicza się średnią prędkość. Jeżeli jest większa niż dozwolona, kierowca dostanie mandat. W planach jest 29 takich odcinków (najdłuższy – 7 km). System jest już testowany, a na stałe pojawi się na początku 2015 r.
Inspekcja transportu drogowego

Radar ręczny
Tylko policja może zmierzyć prędkość Twojego auta radarem ręcznym (tzw. suszarką) i zatrzymać Cię, żeby wręczyć mandat. Za znaczne przekroczenie prędkości coraz częściej zabiera prawo jazdy – nawet 10 razy częściej niż rok temu.
Policja

 

Auta z wideorejestratorem
Policja i ITD mają auta z wideorejestratorami (m.in. Alfy Romeo 159 i Ople Insignie). Oznakowane (lub nie) radiowozy mierzą prędkość, jadąc za kierowcą przez 50-200 metrów (ITD wykonuje pomiar także stojąc na poboczu). Różnica: policja Cię zatrzyma i ukarze, a ITD zrobi zdjęcie i wyśle mandat pocztą.
Policja, Inspekcja transportu drogowego

Fotoradar
Teraz tylko fotoradary w żółtych obudowach mogą robić zdjęcia. Takich urządzeń ITD ma ponad 350, a chce zainstalować kolejnych 100. W ubiegłym roku fotoradary zrobiły 2,5 mln zdjęć. Pomimo wielu kontrowersji, pomiarem prędkości w terenie zabudowanym nadal zajmują się strażnicy miejscy i gminni. Do dyspozycji mają fotoradary mobilne, czyli takie rozstawiane przy drodze lub montowane w aucie (mogą mierzyć tylko stojąc).
Straż miejska, Inspekcja transportu drogowego

REKLAMA