REKLAMA

Kto może zatrzymać auto do kontroli drogowej?

Kiedy myślisz o kontroli drogowej, wyobrażasz sobie policjanta w mundurze, stojącego przy radiowozie. Okazuje się, że uprawnienia ma nie tylko policja, a zatrzymanie nie musi nastąpić w terenie zabudowanym.

Kontrola policji Shutterstock
Kontrola policji, fot. Shutterstock

Zacznijmy od przepisów. Według odpowiedniego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, uprawnienia do zatrzymywania pojazdów mają następujące służby:

  • policja
  • Inspekcja Transportu Drogowego
  • straż graniczna
  • straż celna
  • straż miejska lub straż gminna
  • straż leśna
  • straż parku
  • osoby działające w imieniu zarządcy drogi

Niemało, prawda? Nie wszyscy jednak mogą "robić co chcą". Wszystkie te służby wyposażone są w mundury lub odpowiednie oznaczenie. Zatrzymujący musi zacząć od podania imienia, nazwiska i przyczyny zatrzymania, a na żądanie zatrzymanego okazać legitymację. Służby w mundurach mogą zatrzymywać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, tzn. również poza terenem zabudowanym.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jak podaje wspomniane wyżej rozporządzenie MSWiA, prawidłowe zatrzymanie pojazdu polega na tym, że:

"Policjant umundurowany, w warunkach dostatecznej widoczności, podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym, albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym, lub światłem czerwonym." Najczęściej policjanci w dzień stosują tarcze, tzw. lizaki, a w nocy czerwone latarki.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

I dalej, "policjant jadący pojazdem samochodowym może podawać kierującemu polecenia do określonego zachowania się, za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem, oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta."

Zatem zatrzymanie musi być wyraźnie zasygnalizowane i odbywać się w miejscu bezpiecznym.

REKLAMA

REKLAMA

Co w przypadku funkcjonariuszy nieumundurowanych? To również określone jest w przepisach, z których wynika, że nocą, w lesie lub szczerym polu, kontroli nie musimy się spodziewać. A jeśli takowa się pojawi, wyjątkowo mamy prawo nie zatrzymać się i natychmiast powiadomić telefonicznie policję lub udać się na najbliższy posterunek policji.

"Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem, wyłącznie na obszarze zabudowanym. Policjant nieumundurowany, w warunkach dostatecznej widoczności, podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów, a warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym, albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym, lub światłem czerwonym."

Strażnicy miejscy i gminni - co mogą?

Strażnicy miejscy mogą zatrzymać pojazd tylko, gdy kierowca nie stosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach. Kierowca ma obowiązek zatrzymać się na wezwanie strażnika, a ten może wylegitymować kierowcę, sprawdzić prawo jazdy i dokumenty auta.

Kto i gdzie może jeszcze zatrzymywać pojazdy?

Poza policją, kierowcę do kontroli może na terenie całego kraju zatrzymać straż graniczna i służby celne. Żandarmeria wojskowa natomiast może to zrobić na terenie wojskowym, chyba że mówimy o patrolu mieszanym, w którym jest policjant.

Zatrzymywać i legitymować kierowców mogą też strażnicy parków narodowych i strażnicy leśni - na drogach leśnych. Muszą oni mieć upoważnienie do kontroli ruchu drogowego, wydane przez właściwego komendanta policji.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA