Która pozycja dla dziecka w aucie jest najbezpieczniejsza?

Amerykańska organizacja badająca bezpieczeństwo w samochodach "Auto Safety" podaje, że więcej uwagi powinno poświęcać się nauczaniu rodziców i uświadamianiu ich, że pociechy siedzące z tyłu są bardziej zagrożone podczas wypadku. Gdzie w takim razie jest najbezpieczniejsze miejsce dla naszych pociech?

Fotelik Volvo

Odkąd zaczęto interesować się kwestiami bezpieczeństwa w samochodach, czyli od mniej więcej 50 lat, badacze doszli do wniosku, że najbezpieczniejsze miejsce w aucie znajduje się za lżejszym pasażerem siedzącym z przodu. Jednak specjaliści z amerykańskiego instytutu bezpieczeństwa w autach "Auto Safety" stwierdzają, że tę teorię można wsadzić między bajki.

REKLAMA

"Teoria, w którą wierzymy od niemal 50 lat kompletnie nie sprawdza się w praktyce. Wiele tragicznych sytuacji w życiu pokazuje, że podczas uderzenia z tyłu, oparcia przednich foteli łamią się i przy wypadku z prędkością 50 km/h, miażdżą dzieci siedzące z tyłu" - twierdzi Clarence Ditlow, dyrektor wykonawcza z "Auto Safety".

Nowa teoria amerykańskiej firmy nie jest wyssana z palca. Wynika ona z badań przeprowadzonych w latach 1990-2014, gdzie w ponad 900 przypadkach dzieci siedzące z tyłu zginęły. Wyniki badań nie potwierdzają jednak, że bezpośrednią przyczyną były łamiące się oparcia. Według Pani Ditlow, władze powinny przykładać większą uwagę do rozwiązania tego problemu.

Od 1991 roku organizacja "National Highway Traffic Safety Administration" zaleciła umieszczanie dzieci na tylnej kanapie ze względu na niebezpieczeństwo wybuchających poduszek powietrznych podczas wypadku. Jednak przeniesienie ich do tyłu, spowodowało "niezamierzone skutki" w obliczu innego rodzaju zagrożenia.

Clarence Ditlow w swoich teoriach powołuje się jeszcze na dziesiątki badań, opinii i federalnych dokumentów, wskazujących na poważne objawy wynikające z umieszczania dzieci na tylnej kanapie. "Dopóki samochody jeżdżące po amerykańskich drodze są wyposażone w ciężkie i niewzmocnione oparcia foteli, dzieci siedzące z tyłu pozostaną w poważnym niebezpieczeństwie podczas wypadku".

Nie zależnie od tego, gdzie umieścicie swoje pociechy, należy pamiętać o porządnym zapięciu fotelika.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA