Kup dobre autocasco

Autocasco nie zawsze w pełni chroni przed skutkami kolizji czy kradzieży auta. Zobacz, jakie opcje warto dokupić, by w razie szkody stracić mniej.

Kup dobre autocasco.

Amortyzacja części

AC Droższe o 10-20%
Amortyzacja określa stopień zużycia części w samochodzie. Najwyższa jest w pierwszych 3 latach użytkowania (dla auta 3-letniego wynosi aż 40%). Po tym okresie przyrasta średnio o 7% rocznie, aż do osiągnięcia 70%. Stopień zużycia części określa rzeczoznawca (na podstawie systemów audatex lub eurotax).

Przy maksymalnej 70% amortyzacji może się zdarzyć, że przy szkodzie na 10 tys. zł ubezpieczyciel wypłaci Ci 3 tys. zł, resztę dopłacasz Ty. Najbezpieczniejszy dla Twojej kieszeni jest wariant serwisowy likwidacji szkody (naprawa w ASO).

Konsumpcja sumy ubezpieczenia

AC Droższe o 10%
Jeśli nie wybierzesz tej opcji, to każde wypłacone z Twojej polisy AC odszkodowanie będzie zmniejszało wartość całej polisy. Jeśli więc ubezpieczyłeś auto na 10 tys. zł, naprawiłeś je po kolizji za 3 tys. zł, to w razie kradzieży samochodu dostaniesz nie 10, lecz 7 tys. zł. Jeśli nie masz tej opcji, po każdej szkodzie możesz ją dokupić.

Stała suma ubezpieczenia

AC Droższe o 10%
Nowe auta dużo tracą na wartości – np. Opel Astra IV 1.4 turbo Enjoy między drugim a trzecim rokiem użytkowania traci aż 5 tys. zł! Wybierając polisę ze stałą sumą ubezpieczenia, masz pewność, że wartość Twojego auta w ostatnim dniu ochrony ubezpieczeniowej będzie taka sama jak w pierwszym.

Udział własny

AC Droższe o 10-20%
Określa jaką część szkody ubezpieczony będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Udział własny częściej wyrażony jest procentowo (10-15%), rzadziej kwotowo (500-1500 zł). Inną formą udziału własnego jest franszyza. Redukcyjna mówi o tym, o jaki procent zawsze zostanie pomniejszone odszkodowanie. Integralna określa kwotę, do której za szkodę odpowiada ubezpieczony, a powyżej niej ubezpieczyciel.

REKLAMA