Łańcuchy śniegowe – bezpiecznie na białym

Wraca zima - czy Twoje auto jest gotowe na jej powrót? Czy w bagażniku leżą już łańcuchy, gotowe na wyjazd na narty? Sprawdziliśmy czy warto zastąpić je łatwymi do założenia tekstylnymi nakładkami.

łańcuchy, AutoSock, skarpety, opony zimowe
Z hamowaniem na śniegu opona obuta w łańcuch radzi sobie zdecydowanie najlepiej

 

REKLAMA

Gimnastyka z zimowymi łańcuchami do najprzyjemniejszych zajęć nie należy. Jeśli nie masz wprawy w zakładaniu ich na koła swojego samochodu, lepiej zacznij ćwiczyć, by nie marnować na to czasu, gdy już będziesz spieszył się na stok. Walka z nimi na zaśnieżonej/oblodzonej drodze - w towarzystwie trzaskającego mrozu, przy ciągle rosnącej warstwie śniegu - może zepsuć najlepszy urlop. A jest z czym walczyć. Zwykle im lepsze i droższe kupisz, tym więcej "łańcucha w łańcuchu" - więcej oczek, które trzeba naciągać, przekładać, zaciskać, by potem bezpiecznie jechać. Innym rozwiązaniem, mniej kłopotliwym dla niedoświadczonych, okazują się tekstylne nakładki na koła, zwane "skarpetami", które bez problemu, błyskawicznie zakłada się na oponę; mają one zastąpić łańcuchy w sytuacjach, w których same nieuzbrojone opony nie dają sobie rady.

O przewadze "zimówek" nad oponami letnimi nie ma sensu nikogo przekonywać - ale gdy śniegu przybywa i zaczynają się górki, nawet najlepsze powiedzą pas. Do akcji wkroczyć muszą łańcuchy, zakładane na napędzaną oś, dobrane do rozmiaru opony. Nam pierwsza próba montażu zajęła 15 minut. Z drugim kołem poszło szybciej, ale tak czy inaczej - zdążyliśmy zmarznąć. Przez chwilę, w związku z niejasnościami instrukcji, chcieliśmy ściągać koło, co ułatwiłoby zakładanie łańcucha, ale myśl o podobnej czynności gdzieś pod Zakopanem ostudziła nasze zapały i pozostaliśmy przy gimnastykowaniu się pod nadkolem. I opłaciło się - po założeniu łańcuchów nasza Insignia śmiało atakowała każdy podjazd, przestała uciekać przodem w ciasnych zakrętach i hamowała zdecydowanie lepiej niż na samych oponach (patrz galeria).

Nie rozczarowały nas również "skarpety" - ich zakładanie trwało chwilę; nawet jeśli nie były idealnie wycentrowane, fizyka rozmieściła je poprawnie po przejechaniu kilkudziesięciu metrów. Tak jak na łańcuchach można na nich rozpędzić się do 50 km/h. Sprawdziły się przy pokonywaniu zakrętów, zapewniając lepsze trzymanie niż same opony, choć nie były tak dobre jak łańcuchy. Przegrały z tymi ostatnimi także pod względem długości hamowania oraz podjeżdżania pod wzniesienie. W bagażniku mogą leżeć i przydadzą się, gdy drogowcy znikną pod świeżym śniegiem w mieście, ale na wyjazd w Tatry to raczej wsparcie niewystarczające.

Znane od dawna metalowe łańcuchy pokonały tekstylną technologię. Oczywiście, lepiej mieć "skarpety", niż tylko gołe opony, ale jednak warto poświęcić czas i poćwiczyć na sucho zakładanie łańcuchów. Wprawiony kierowca założy je tylko chwilę wolniej niż tekstylną nakładkę, a zajedzie dzięki nim dużo dalej. O ile drogi nie zatarasuje przewrócona ciężarówka, której właściciel nie widzi sensu marnowania pieniędzy na 12 zimówek.

Tekst Adam Majcherek,
zdjęcia Jacek Hanusz
amis 2/2011

REKLAMA