Łańcuchy śniegowe - wygraj ze śniegiem

Na szczęście łańcuchów śniegowych nie używamy zbyt często. W dużym mieście to w ogóle nie wchodzi w grę. Przydadzą się dopiero w terenach górskich lub wszędzie tam, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu bez łańcuchów.

Test akcesoriów zimowych

Łańcuchy śniegowe są obowiązkowe w wielu europejskich krajach. To ważna wiadomość dla kogoś, kto chce wyjechać na ferie za granicę. A jak to jest w Polsce? Ich używanie jest dozwolone, kiedy wymagają tego warunki pogodowe (zaśnieżenie/oblodzenie drogi), a w niektórych przypadkach obowiązkowe.

Co kupić?

Jeśli zamierzasz używać łańcuchów tylko po to, żeby mieć dowód dla policjanta to kup te najtańsze. Jeśli chcesz faktycznie ich używać, zainwestuj w droższy model - wyposażony w opcję łatwego rozpinania i samonapinacz (lub nawet dwa). Gdy możliwości pozwalają wybierz model „patentowy”, zakładany tylko od zewnętrznej strony koła.

>>> Jeśli nie wiesz, jakie łańcuchy kupić, zobacz nasz test <<<

Nie ma jednego, najłatwiejszego mechanizmu montowania łańcuchów śniegowych. Zwykle im lepszy i droższy sprzęt kupisz, tym więcej oczek, które trzeba naciągać, przekładać, zaciskać, by potem bezpiecznie ruszyć. Innym rozwiązaniem, mniej kłopotliwym, okazują się tekstylne nakładki na koła, zwane "skarpetami", które bez problemu, błyskawicznie zakłada się na oponę. Nie masz się co bać, możesz na nich jechać do 50 km/h (jak na łańcuchach). Ich wady wychodzą podczas pokonywania zakrętów, w których auto zachowuje się mniej pewnie niż "obute" w łańcuchy. Podobnie jest w czasie hamowania.

Ćwiczenie czyni mistrza

Nie ważne, czy zdecydujesz się na łańcuchy, czy "skarpety", czy inne podkładki na opony, przećwicz ich zakładanie "na sucho". Domowe czy nawet garażowe warunki nijak mają się do rzeczywistych, w których przyjdzie Ci założyć łańcuchy, ale nabierzesz wprawy i unikniesz niespodzianek na drodze. Powtórny montaż zawsze trwa krócej.

łańcuchy, AutoSock, skarpety, opony zimowe
Zanim kupisz łańcuch, sprawdź w instrukcji obsługi czy producent auta nie wprowadził ograniczeń co do jego rodzaju

Jak jeździć?

Już wspomnieliśmy wcześniej, bezpieczna maksymalna prędkość z łańcuchami na oponach to 50 km/h. W przypadku najtańszych produktów warto jechać wolniej z powodu wibracji, jakie wywołują. Drgania są tym mniejsze, im lepiej łańcuch jest dopasowany do koła i mocniej napięty. Dlatego produkty z automatycznymi napinaczami sprawdzają się lepiej nie tylko podczas montażu, lecz także gdy jedziemy samochodem.

Zdjąć, spakować, odłożyć?

Żeby łańcuchy śniegowe posłużyły wiele lat, potrzebują odpowiedniego traktowania także wtedy, gdy leżą w garażu i czekają na zimę. Nie jest to skomplikowane, bowiem wystarczy łańcuchy umyć, najlepiej samą wodą, dobrze osuszyć i ewentualnie nasmarować. Najlepiej przechowuj je w oryginalnym opakowaniu - chyba że go nie ma - wówczas dobrze spakuj sprzęt i odłóż w suche miejsce.

REKLAMA