Wypadki z udziałem dzieci. Na co uważać?

Jak pokazują statystyki, nawet co trzeci wypadek z udziałem dzieci zdarza się w miesiącach letnich. Eksperci radzą, jak chronić najmłodszych.

Volvo V70 i XC70 Materiały prasowe
Dzieci w samochodzie

Wakacje to czas beztroskiej zabawy, ale nie tylko. W letnich miesiącach bowiem dzieci są uczestnikami statystycznie największej liczby wypadków drogowych. Rzecz jasna, sprzyja temu częstsze przebywanie na zewnątrz, zabawy na świeżym powietrzu czy jazda na rowerze i hulajnodze oraz liczne podróże.

Tylko w samym 2018 roku miało miejsce 2 680 wypadków z udziałem dzieci do 14 roku życia. Co więcej, blisko co trzeci z nich wydarzył się w okresie od czerwca do sierpnia. W tym okresie wiele dzieci bawi się na zewnątrz, nie zawsze pod opieką dorosłego, więcej osób wyjeżdża również w podróż samochodem z całą rodziną. W jaki sposób kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych, radzą eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Sprawdź jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w wypadku.

Bezpiecznie tylko w foteliku

Ogromna większość dzieci w wieku do 14 lat, które są poszkodowane w wypadkach drogowych, to pasażerowie samochodów. Podstawą ochrony zdrowia i życia dziecka w razie wypadku jest – wymagany przepisami – odpowiednio dobrany fotelik lub siedzisko, a także jego właściwy montaż i prawidłowe zapięcie pasów.

Z fotelika nie wolno rezygnować nawet podczas podróży na krótkich dystansach, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie gwałtownie zahamować albo inny kierowca uderzy w prawidłowo jadący samochód.

Bezwzględnie należy również pilnować, żeby dziecko pod żadnym pozorem nie rozpinało samodzielnie pasów bezpieczeństwa. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu dziecka w foteliku ryzyko śmiertelnych obrażeń w wypadku zmniejsza się aż o połowę. Wyrobienie dobrych zwyczajów trzeba zacząć już od najmłodszych lat, a wówczas zapinanie pasa i jazda w nim stanie się po prostu nawykiem.

Zobacz także: upał w samochodzie. Jak szybko nagrzewa się auto?

Przejścia dla pieszych

Aby zapobiec wypadkom z udziałem dzieci, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy, gdzie mogą przebywać i bawić się najmłodsi. Mowa np. o okolicach placów zabaw, boisk, osiedlach mieszkaniowych, a także przy przejściach dla pieszych.

Dzieciom trudniej niż dorosłym bezpiecznie przejść przez jezdnię. Jak wskazują eksperci, problem może im sprawiać właściwa ocena sytuacji na drodze i szacowanie prędkości oraz odległości pojazdu. Co więcej, dzieci mają tendencję do impulsywnych zachowań i brakuje im umiejętności w dziedzinie podejmowania decyzji.

Dodatkowo niewielka postura najmłodszych utrudnia kierowcom zauważenie dzieci. Mając tego świadomość, należy tym bardziej uważać i być przygotowanym na nagłe pojawienie się dziecka na pasach.

Zobacz także: grad niszczy samochody - jak uzyskać odszkodowanie?

Hulajnogi i rowery

W ciepłych miesiącach dzieci chętnie poruszają się na hulajnodze, deskorolce, rolkach czy rowerze. Jeśli nie zachowają należytej ostrożności, a niestety tak się często zdarza, może się to skończyć tragicznie.

W okresie wakacji szczególnie uważać trzeba na najmłodszych, poruszających się na hulajnodze czy rowerze. Dzieci mogą przecież niespodziewanie wjechać na jezdnię, nie dając kierowcy szansy na zatrzymanie pojazdu.

– Od niedawna dodatkowe zagrożenie stanowią również elektryczne hulajnogi, które rozwijają spore prędkości, rzędu nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Dlatego uważnie rozglądajmy się w pobliżu przejść dla pieszych czy skręcając na skrzyżowaniu – ostrzega Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz także: Pierwsza pomoc w wypadku samochodowym - Ważne informacje

Zobacz również:
REKLAMA