Leasing samochodów, a Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku po wprowadzeniu przepisów „Polskiego Ładu” wykupiony do majątku prywatnego samochód po leasingu będzie można sprzedać bez podatku dochodowego dopiero po upływie 6 lat, a nie po 6 miesiącach, jak to było do tej pory.

Leasing samochodów Shutterstock
Leasing samochodów

Do tej pory przedsiębiorca po zakończeniu umowy leasingowej mógł prywatnie wykupić samochód, a po 6 miesiącach sprzedać go i nie był zobowiązany do płacenia podatku dochodowego. Rządowy program Polski Ład, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku, zmienia te zasady i obejmuje też umowy, które zakończą się w nowym roku.
Po wprowadzeniu nowych przepisów sprzedaż wykupionego do majątku prywatnego auta bez podatku dochodowego będzie możliwa dopiero po upływie 6 lat. Jeśli przedsiębiorca zrobi to wcześniej, zapłaci nie tylko podatek dochodowy, ale też składkę zdrowotną od tego dochodu, czego teraz nie musi robić. A jeśli kupi on pojazd do firmy, będzie musiał zapłacić podatek VAT od wartości auta, a nie, jak teraz, od wartości wykupu, czyli ostatniej raty leasingowej, która w praktyce wynosi 1% wartości samochodu. To oznacza, że zamiast kilkuset złotych, zapłaci nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli ktoś kupił auto 3-4 lata temu, będzie musiał je eksploatować przez 9-10 lat, żeby uniknąć zapłaty podatku od jego sprzedaży.

REKLAMA

Co zrobić, żeby nie stracić finansowo na Polskim Ładzie

Żeby uniknąć konieczności płacenia planowanego podatku, nie ma innej możliwości, jak wcześniejsze, jeszcze przed końcem roku, rozliczenie się z leasingodawcą. Powinni tym być zainteresowani przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którym umowa leasingowa kończy się za kilka miesięcy, bo już po wejściu w życie Polskiego Ładu stracą prawo do półrocznego okresu, po którym jest możliwa sprzedaż auta bez podatku. Dlatego jeśli ktoś zdąży wykupić samochód do tzw. majątku prywatnego do 31 grudnia, będzie podlegał przepisom, które obowiązują w dniu wykupu, jeśli natomiast zrobi to po 31 grudnia, późniejsza sprzedaż zostanie potraktowana jako sprzedaż z działalności gospodarczej i zostanie oskładkowana i opodatkowana przez 6 lat od wycofania auta z działalności gospodarczej. O fakcie dokonania wykupu prywatnego decyduje data przeniesienia prawa własności w aneksie do umowy leasingowej lub w porozumieniu z leasingobiorcą o wcześniejszym wykupie, a jeśli takiego dokumentu nie ma - data sprzedaży auta na fakturze.

Co trzeba zrobić przed wykupem

Jeśli ktoś decyduje się na wcześniejszy wykup samochodu, już teraz powinien zabrać się za załatwianie formalności, bo czasu jest bardzo mało. Pierwszy krok to złożenie wniosku u leasingodawcy o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej, co będzie się wiązało z koniecznością zapłaty prowizji w wysokości od 700 do 900 złotych. Leasingodawca określi wartość wykupu i najprawdopodobniej wystawi fakturę proforma, a także aneks lub porozumienie rozwiązujące umowę przed terminem. Fakturę dostaniemy po dokonaniu przelewu.

Co zrobić, jeśli nie ma środków na wcześniejszy wykup

Przedsiębiorcom, którzy nie mają oszczędności i nie mogą spłacić pozostałych rat, pozostają dwa wyjścia. Jednym z nich jest wzięcie kredytu samochodowego. Firmy, które się tym zajmują, cieszą się teraz dużym zainteresowaniem, dlatego są przygotowane na maksymalne uproszczenie procedur i ułatwienie przydzielania kredytów, więc formalności można dopełnić nawet w kilka godzin. Do takiej firmy trzeba zgłosić się z dokumentem od leasingodawcy o wcześniejsze zakończenie umowy, po ocenie zdolności kredytowej i potwierdzeniu przychodów wykazanych we wniosku zostanie podpisana umowa, a przyznane środki przelane na konto leasingodawcy. Leasingodawca, po otrzymaniu pieniędzy, powinien przygotować dokumenty pozwalające przenieść prawo własności. Drugi sposób umożliwiający zachowanie prawa do 6-miesięcznego okresu sprzedaży auta bez podatku już po wejściu w życie Polskiego Ładu to darowizna. W tym wypadku, jeśli po 1 stycznia wykupimy samochód do majątku prywatnego, możemy dokonać jego darowizny na rzecz najbliższego członka rodziny (zaliczają się do nich małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, ojczym, macocha, pasierb, pasierbica). Taka osoba po 6 miesiącach (licząc od końca miesiąca, w którym otrzymała darowiznę) może sprzedać auto, nie płacąc podatku.

amów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

zobacz galerię

REKLAMA