REKLAMA

Leki a prowadzenie samochodu: uważaj co łykasz!

Kiedy kichasz – nie patrzysz na drogę. Sprawdź, czy lekarstwa, które zażywasz na przeziębienie nie osłabiają Twojego refleksu lub nie powodują senności.

Przeziębienie czy grypa nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że osłabienie i zaburzenia koncentracji mogą zmniejszyć Twoją zdolność do oceny sytuacji na drodze.

Badania wskazują, że kierowcy z silnym przeziębieniem częściej nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów. Jeśli kichniesz jadąc 90 km/h, w ciągu sekundy przejedziesz z zamkniętymi oczami 25 m. Poza tym zażywane lekarstwa mogą wydłużać czas Twoich reakcji, powodować zwiększoną senność lub zaburzać widzenie. Nie znaczy to, że kierowcy nie powinni stosować leków. Jednak zawsze przed ich zażyciem trzeba przeczytać ulotkę i dawkować leki ściśle według zaleceń.

REKLAMA

Fenylefryna - może wywoływać senność, zawroty głowy, a czasem zaburzenia widzenia. Mają ją: GRIPEX, COLDREX MAXGRIP C, FEBRISAN, THERAFLU.

Kodeina - wpływa na szybkość kojarzenia i reakcji, w dużych dawkach może wywoływać niepokój. EFFERALGAN CODEINE, ASCODAN, THIOCODIN.  

Dekstrometorfan - swoim działaniem może powodować senność, zawroty głowy oraz nudności. Zawierają go: ACODIN, GRIPEX MAX, TUSSIDEX, CHOLIGRIP NOC.  

Chlorfenamina - uspokaja, ale powoduje senność, ułatwia zasypianie. Zawierają ją: FERVEX, FLUCONTROL HOT, GRIPEX NOC, POLOPIRYNA COMPLEX, GRYPOSTOP MIX.  

amis

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA