Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Mądry po szkodzie

Finansowe konsekwencje nawet niewielkiej kolizji potrafią zaskoczyć. Bądź gotowy na wszystko, bo nawet jeśli nie jesteś sprawcą, możesz słono zapłacić.  

Wypożyczone auto
Jeżeli miałeś stłuczkę autem z wypożyczalni, bezwzględnie wezwij policję, ponieważ przy zgłoszeniu szkody musisz przekazać policyjną notatkę ze zdarzenia. W umowie najmu znajduje się także informacja o kosztach jakie klient ponosi z własnej kieszeni, jeśli uszkodzi samochód – jest to nawet 3000 zł za najtańsze auta w ofercie.

Nie zawsze dzwoń po policję
Policja nie lubi być wzywana do kolizji, w których uczestnicy mogli załatwić sprawę poprzez spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu. Policjant na pewno ukarze sprawcę (nawet 500 zł i 6 pkt. karnych), a czasem także poszkodowanego – np. 150 zł dostaniesz za pozostawienie aut na pasie ruchu i 150 zł za złe oznakowanie kolizji.

 

Istotny przegląd
Jeśli Twoje auto nie ma ważnego przeglądu technicznego, to nawet gdy jesteś poszkodowanym w wypadku, ubezpieczyciel będzie starał się nie wypłacić Ci odszkodowania z OC (na 100% nie otrzymasz pieniędzy z AC). Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny i dać Ci 500 zł mandatu.

Sprawca uciekł
Wykup polisę AC, ponieważ gdy Twój samochód zostanie zniszczony podczas kolizji, a sprawca ucieknie i nie zdołasz ustalić jego tożsamości (spisanie numerów, monitoring), za naprawę zapłacisz z własnej kieszeni.

Samochód bez OC
Według badań aż 80% kierowców w Polsce nie wie, że jeżeli spowodują wypadek autem pożyczonym lub służbowym, które nie ma ważnego OC, muszą zapłacić za szkody z własnej kieszeni (po połowie, wspólnie z właścicielem pojazdu). Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny upomni się o zwrot sumy ubezpieczenia, które wypłacił pokrzywdzonym; średnio do zwrotu jest 10 000 złotych, ale wielu kierowców musi oddać nawet ponad pół miliona zł! W 2013 r. UFG prowadził około 18 000 takich spraw.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Miałeś małą kolizję drogową? Bądź ostrożny, bo finansowe konsekwencje mogą przyprawić Cię o ból głowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy takim zdarzeniu.Zobacz artykuł
    auto motor i sport, 2014-08-21 16:03:47
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij