Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Main Cities of Europe 2009

Przewodnik Michelina 2009 Przewodnik Michelina 2009

W najnowszej edycji znalazły się 32 polskie restauracje. Oznacza to, że grono polskich lokali wyróżnionych w przewodniku poszerzyło się o 3 (w 2008 do przewodnika trafiło 16 restauracji z Krakowa i 13 z Warszawy). W tym roku oba miasta mają w Czerwonym Przewodniku po 16 restauracji.

Jedynym polskim lokalem wyróżnionym symbolem Bib Gourmand jest warszawska restauracja U Kucharzy. Oznaczenie symbolem uśmiechniętego ludzika Michelin charakteryzuje restauracje oferujące wyśmienitą kuchnię w korzystnej cenie.

28 edycja słynnego przewodnika Michelin po miastach europejskich, zawiera informacje na temat 43 miast w 20 krajach. W tym roku do grona wyróżnionych miast dołączyły dwie włoskie miejscowości - Florencja i Turyn. Lokale warszawskie pojawiły się w edycji "Main Cities of Europe" już w 1997 roku. Kraków dołączył do grona wyróżnionych miast w edycji zeszłorocznej.

Pierwszy Czerwony Przewodnik Michelin powstał w 1900 roku, gdy bracia André i Edouard Michelin postanowili pomóc kierowcom w odnajdywaniu tanich noclegów i punktów serwisowania samochodów na terenie całej Francji. Mała, czerwona książeczka była rozdawana za darmo aż do 1920 roku. W trakcie dwóch wojen światowych zawieszono wydawanie przewodnika. Po II Wojnie Światowej wzbogacono edycje między innymi systemem oceniania gwiazdkami oraz stanowiskiem anonimowego recenzenta - inspektora Michelin.

Źródło: Michelin

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Warto dodać, że dwie restauracje polskie wyróżnione w tegorocznym przewodniku - po prostu nie istnieją. Chodzi o krakowską Tesoro del Mar, zamkniętą jesienią ubiegłego roku oraz warszawską Bibliotekę - ta zniknęła także jeszcze w 2008 roku, bodaj w grudniu. Prestiżowy przewodnik nie powinien pozwalać sobie na podobne wpadki, zwłaszcza przy okazji jubileuszowego setnego wydania.
  ~inka, 2009-03-20 16:24:29
 • avatar
  zgłoś
  W Paryżu zaprezentowana została kolejna, setna już, edycja Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2009", opisującego najlepsze hotele i restauracje w Europie, w tym w Warszawie i Krakowie. W najnowszej edycji znalazły się 32 polskie restauracje. Oznacza to, że grono polskich lokali wyróżnionych w przewodniku poszerzyło się o 3 (w 2008 do przewodnika trafiło 16 restauracji z Krakowa i 13 z Warszawy). W tym roku oba miasta mają w Czerwonym Przewodniku po 16 restauracji.
  auto motor i sport, 2009-03-17 09:18:56
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij