Małe, a groźne

Podczas wypadku auto uderza w przeszkodę z ogromną siłą, a luźne przedmioty przemieszczają się w przód, robiąc spustoszenie dużo większe, niż wskazywałaby na to ich masa.

Małe, a groźne

Torba z laptopem
Masa w chwili uderzenia: 90 kg*
– siłę, z jaką podczas wypadku uderza w człowieka torba o wadze 3 kg można porównać z siłą ciosu boksera. Podczas jazdy laptop na pewno nie jest Ci potrzebny, więc lepiej schowaj go do bagażnika.

Smartfon
Masa w chwili uderzenia: 9 kg
– to niewielkie urządzenie może nabić guza, rozciąć łuk brwiowy albo uszkodzić oko. Najlepiej korzystać z zestawu głośnomówiącego, a telefon – jeśli musisz mieć go pod ręką – trzymać w kieszeni drzwi.

Butelka z napojem
Masa w chwili uderzenia: 30 kg
– litrowa butelka uderzając w głowę pasażera może spowodować uszkodzenie czaszki lub wstrząs mózgu. Lepiej kup kilka butelek o pojemności 0,5 l, jedną wstaw w uchwyt do napojów, resztę do bagażnika.

Pies
Masa w chwili uderzenia: 300 kg
– podczas wypadku 10-kilogramowy pies może uderzyć z taką siłą, że spowoduje u człowieka obrażenia wewnętrzne. Zwierzaki trzeba przewozić w boksach transportowych lub przypięte do pasów bezpieczeństwa za pomocą karabińczyka.

* – uderzenie auta w twardą przeszkodę przy prędkości 50 km/h powoduje chwilowe opóźnienie o wartości nawet 30g, co w uproszczeniu oznacza, że masa niezabezpieczonych przedmiotów kierujących się ku przodowi auta wzrasta 30-krotnie.

REKLAMA