Mandatowa recydywa – za które wykroczenia dostaniesz podwójny mandat?

Od 17 września po raz kolejny zaostrzone zostały kary za wykroczenia drogowe. Pojawił się m.in. przepis o recydywie, który podwaja wysokość mandatu w razie kolejnego popełnienia takiego samego wykroczenia.

mandat Shutterstock
mandat

Przepis o mandatowej recydywie to jedna z kilku zmian, jakie weszły w życie 17 września. Szerzej o tych zmianach, w tym nowym taryfikatorze punktów karnych i dłuższym okresie ich wygasania, czy o wycofaniu kursów reedukacyjnych, piszemy w innym materiale. Tutaj skoncentrujemy się na często nie do końca rozumianym zapisie o mandatowej recydywie.

Na czym polega mandatowa recydywa?

Od 17 września 2022 roku kierowcy nagminnie łamiący przepisy ruchu drogowego, muszą się liczyć ze znacznie wyższymi mandatami – nawet do 5000 zł. W życie weszły przepisy o recydywie, czyli podwójnym karaniu za wykroczenie ponownie popełnione. Wyjaśniamy zasady recydywy oraz przewinienia, które obejmie, bowiem nie dotyczy ona wszystkich wykroczeń.

Wbrew pozorom zapis o mandatowej recydywie jest dość prosto skonstruowany. Według przepisów podwójny mandat będzie groził każdemu, kto po raz drugi w ciągu dwóch lat popełni wykroczenie z tej samej grupy, czyli np. dwukrotnie zostanie złapany na przekroczeniu prędkości lub dwa razy przejedzie na czerwonym świetle. Okres dwóch lat liczony jest od momentu prawomocnego ukarania, czyli dnia przyjęcia mandatu lub dnia wydania prawomocnego wyroku sądowego. Skąd policjant będzie miał takie informacje? Odpowiednie adnotacje znajdą się w Centralnej Ewidencji Kierowców, do której dostęp ma każdy patrol drogówki.

Recydywa mandatowa – wysokość mandatu razy dwa

Po 17 września 2022 r. kierowcy muszą się liczyć z tym, że ponowne popełnienie wykroczenia tego samego typu w ciągu dwóch lat poskutkuje karą grzywny w podwójnej wysokości. Stawki mandatów w przypadku recydywy drogowej za przekroczenie prędkości wyniosą:

 • przekroczenie o ponad 30 km/h – mandat 800 zł, przy recydywie 1600 zł
 • przekroczenie o ponad 40 km/h – mandat 1000 zł, przy recydywie 2000 zł
 • przekroczenie o ponad 50 km/h – mandat 1500 zł, przy recydywie 3000 zł
 • przekroczenie o ponad 60 km/h – mandat 2000 zł, przy recydywie 4000 zł
 • przekroczenie o ponad 70 km/h – mandat 2500 zł, przy recydywie 5000 zł

Oprócz mandatów za przekroczenie prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne grzywny w przypadku ponownego popełnienia takiego samego wykroczenia będą nakładane za:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz 1500 zł, przy recydywie 3000 zł
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz 1000 zł, przy recydywie 2000 zł
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz 1500 zł, przy recydywie 3000 zł
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz 1500 zł, przy recydywie 3000 zł
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz 1500 zł, przy recydywie 3000 zł
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz 2000 zł, przy recydywie 4000 zł
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz 2000 zł, przy recydywie 4000 zł
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz 2500 zł, przy recydywie 5000 zł

Policjant może również skierować sprawę do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości do 30 000 zł.

 

Nowy format kursów reedukacyjnych?

Przypomnijmy, że podwójne mandaty za to samo wykroczenie, czyli tzw. recydywa, to tylko jedna z nowości, jaka obowiązuje od 17 września 2022 roku. Wraz z nią w życie wszedł także znacznie bardziej surowy taryfikator punktów karnych, gdzie za najgroźniejsze wykroczenia przyznawanych jest 15, a nie jak dotychczas 10 punktów karnych. Wydłużony zostanie także czas, na jaki punkty karne zostaną przypisane do konta kierowcy, bo skasują się dopiero po 2 latach. Co ważne, data ta ma być liczona nie od momentu przyjęcia mandatu, ale od dnia jego opłacenia. Dziś jest to rok od momentu popełnienia wykroczenia.

Wreszcie, zniknęła też możliwość wykupienia kursu redukującego raz na pół roku 6 punktów karnych z konta kierowcy. Nowy kurs reedukacyjny ma się pojawić w 2023 roku i będzie obligatoryjny dla kierowców, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych. Potrwa nawet 4 dni i kosztować będzie ok. 2000 zł. To jednak wciąż nieoficjalne informacje, czekamy na ich potwierdzenie. Więcej o nowych kursach reedukacyjnych piszemy tutaj.

Zobacz również:
REKLAMA