Markowe opony – przewaga klasy premium

Tylko opony najlepszych producentów są w stanie wykorzystać potencjał sterowanych elektronicznie zawieszeń w najnowszych samochodach oraz zapewnić komfort i najwyższy poziom bezpieczeństwa związany z rozbudowanymi systemami kontroli przyczepności.

Michelin Pilot Alpin 5 Szczepan Mroczek
Michelin Pilot Alpin 5

Mieliśmy nie jedną okazję wysłuchać opowieści: „Skusiłem się na tanie opony, ale teraz muszę kupić nowy komplet, bo nie jestem w stanie poruszać się na nich bezpiecznie. Hałasują, są twarde jak plastik i ślizgają się na mokrym asfalcie niczym na lodzie”.
Z drugiej strony mieliśmy okazję wziąć udział w szkoleniach z jazdy Porsche Experience, na których można sprawdzić na torze jak zachowują się najbardziej wyrafinowane samochody sportowe dopuszczone do ruchu po publicznych drogach. Wystarczy przejechać kilka okrążeń Porsche 911 GT2 RS wyposażonym w opony Michelin Pilot Sport Cup 2 R , by odczuć jak bardzo podniósł się w ostatnich latach poziom opon sportowych i jak wielka różnica dzieli opony premium od budżetowych produktów. Wprowadzasz w poślizg GT2 RS, którego silnik o mocy 700 KM umieszczony jest za tylną osią i jesteś przygotowany na spektakularny obrót wokół własnej osi. Okazuje się, że wciąż masz kontrolę nad autem. Bieżnik z dwoma rodzajami mieszanki nawet podczas poślizgu skutecznie wgryza się w asfalt i zapewnia możliwość wpływania na tor jazdy. Dzięki temu kierowca może łatwiej panować na samochodem podczas driftowania. Wystarczy pokonać kilka okrążeń toru, by zrozumieć jak zaawansowana technologia tkwi dziś, w tylko z pozoru nieskomplikowanym elemencie auta, jakim jest opona.
Na rynku pojawia się coraz większa liczba nieznanych producentów opon, które oferują produkty w atrakcyjnych cenach. Co ciekawe nawet bieżnik w tych oponach wygląda ciekawie. Niestety w przypadku opon wygląd ma trzeciorzędne znaczenie i na jego podstawie można niewiele wywnioskować. Cała tajemna wiedza kryje się pod czarną powłoką. Konstrukcja współczesnej opony to zaawansowana inżynieria i znacznie więcej, niż tylko gumowy wieniec z uformowanym na jego powierzchni bieżnikiem. Opona składa się z przeszło 200 elementów, które ściśle ze sobą współpracują, zapewniając optymalne w danych warunkach osiągi i przyczepność. Współczesne ogumienie, pod wykonanym z wyselekcjonowanej i dobranej przez inżynierów mieszanki gumowej bieżnikiem, kryje wiele warstw. Te mają za zadanie usztywniać oponę, zapobiegać odkształceniom w przy ekstremalnej jeździe, zapewniać dużą wytrzymałość i gwarantować bezpieczeństwo.

Najłatwiej wyczuć różnice w jakości opony w samochodach sportowych oraz premium, w przypadku których dostrojenie zaawansowanego układu jezdnego to efekt mozolnych testów i badań. Jeśli poruszamy się samochodem klasy premium i na mamy na felgach opony niskiej jakości to zaprzepaszczamy starania inżynierów i nie czerpiemy korzyści z najbardziej zaawansowanych konstrukcji. Z pewnością nie możemy liczyć na to, że będziemy w stanie wykorzystać potencjał zawieszenia, czy systemów bezpieczeństwa.

O tym jak ważne dla wrażeń zza kierownicy i bezpieczeństwa są opony świadczy fakt, że marki samochodowe wspólnie z producentami najwyższej jakości opon prowadzą badania i testy, których owocem są zaawansowane technologicznie opony klasy premium takie jak np.: zimowe Michelin Pilot Alpin 5 – oryginalne wyposażenie m.in. Porsche 911 lub Michelin Pilot Alpin 5 SUV – oryginalne wyposażenie min. Porsche Cayenne.

 

Sprawdź ceny opon Michelin Pilot Alpin 5

 

Sprawdź ceny opon Michelin Pilot Alpin 5 SUV

 

REKLAMA

Poza pracami nad komfortem i bezpieczeństwem jedną z ważniejszych cech opony jest informacja zwrotna. Opona to pierwszy element, który gromadzi informacje i przekazuje je do kierowcy oraz systemów bezpieczeństwa. Od klarownej informacji zwrotnej zależy interpretacja tych sygnałów przez kierowcę i elektronikę pokładową oraz odpowiednia reakcja. Im opona skrupulatniej przekazuje informacje tym kierowca czuje się pewniej za kierownicą, a systemy mogą precyzyjniej zadziałać. Michelin jest liderem technologicznym w tej dziedzinie na wpłynęły m.in. gromadzone od lat doświadczenia w motorsporcie. Zawody sportowe to dla opon swoisty poligon doświadczalny, na którym testuje się w ekstremalny sposób zachowanie się opony, jej parametry, zestrojenie z samochodem oraz reakcję i odczucia kierowcy. Podczas prowadzenia samochodu wyczynowego jakość i szybkość sygnału jaki pochodzi od opon są niezwykle ważne. Tu liczą się milisekundy, które decydują o zachowaniu kierowcy. Ta wiedza następnie używana jest do produkcji opon drogowych, które dbają o to, by informacja zwrotna spod kół była pełna, precyzyjna i szybka. Na jej podstawie kierowca jak i systemy są w stanie prawidłowo i szybko zadziałać w kluczowym momencie. Warto się tu chwile zatrzymać i zastanowić co zyskujemy kupując tanie opony i czy z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa jest to rzeczywiście oszczędność, której chcieliśmy dokonać.
Tylko producenci opon z największym doświadczeniem w produkcji opon do najszybszych i najbardziej prestiżowych samochodów na świecie, jakim jest m.in. Michelin potrafią zaoferować najbardziej zaawansowane technologie, których celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa jazdy na najwyższym poziomie. Dlatego takie marki jak BMW, Ferrari, Mercedes, Porsche, czy choćby Volvo ściśle współpracują z Michelinem, by poprawić działanie zawieszenia i systemów bezpieczeństwa.

Michelin Pilot Alpin 5Szczepan Mroczek
Michelin Pilot Alpin 5

Inna kwestia to problemy związane z eksploatacją. Jak podkreślają właściciele serwisów oponiarskich wątpliwej jakości opony nastręczają im wiele problemów. Nie jest nawet możliwe staranne ich wyważenie. Tania opona w momencie wyważenia spełnia normy, ale już po kilkudziesięciu kilometrach jazy zmienia swoją geometrię i na kierownicy pojawiają się nieprzyjemne drgania. Takich problemów nie mają właściciele opon marki Michelin, które jeśli tylko założone są na niezniszczoną felgę zapewniają możliwość precyzyjnego i trwałego wyważenia. Nie bez znaczenia jest również ochrona gwarancyjna marek premium. Jeśli zdarzy się niezależne od użytkownika uszkodzenie opony marki premium możemy liczyć na szybkie i fachowe rozpatrzenie reklamacji. Producenci opon premium, których znakomitym przykładem jest Michelin nie tylko dbają o najwyższą jakość produktu, ale również o nienaganną obsługę klienta. Mają swoje przedstawicielstwa w Polsce więc znacznie łatwiej dochodzić swoich praw niż w przypadku produktów importowanych o niskiej jakości.

 

Sprawdź ceny opon Michelin CrossClimate+

Sprawdź ceny opon Michelin CrossClimate SUV

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA