Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Mechanik wykręca się od winy. Co robić?

Mechanik wymienił w moim aucie świece żarowe, ale jedna ze świec ukręciła się i koszt usługi wzrósł niemal 3-krotnie. Mechanik tłumaczył, że nie z jego winy, lecz z powodu złego stanu technicznego auta. Zapłaciłem, ale mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem.

Warsztat samochodowy Warsztat samochodowy

Pańskie wątpliwości są słuszne. Zlecając warsztatowi naprawę pojazdu polegającą na wymianie świec żarowych zawarł Pan de facto umowę o dzieło. Jest to umowa rezultatu i to właśnie w tym kontekście należy ocenić przedstawioną przez Pana sytuację. Mechanik jako profesjonalista powinien ocenić stan techniczny pojazdu, przyjmując zlecenie i tym samym w sposób prawidłowy wycenić swój nakład pracy oraz koszt części potrzebnych do przywrócenia jego sprawności. Zgodnie z art. 630 k.c. mechanik przyjmując zlecenie i określając koszt naprawy może żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć prac dodatkowych. W razie wątpliwości dotyczących ustalonego kosztu naprawy auta, mechanik powinien był wcześniej skontaktować się z Panem i uzyskać zgodę na wykonanie naprawy po nowej, wyższej cenie. Bez takiej zgody podwyższenie umówionego wcześniej wynagrodzenia jest bezzasadne.

Dariusz Minkus - adwokat

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Dzięki wielkie, mi też się przydadzą te wszystkie rady :)

  Moon90, 2015-10-27 21:04:28
 • avatar
  zgłoś
  Mogłeś pójśc z tym do jakiegoś zaprzyjaźnionego mechanika, by powiedział Ci czy faktycznie tamten ma rację i należy mu sie ta kasa. Sama znalazłam dobry zakład i tylko u nich od dłuzszego czasu robię już wszelkie naprawy. Wiem, że części, których uzywają są dobrej jakości i w dodatku część pochodzi z recyklingu, które mają od http://www.gumopolis.com.pl/recykling.html :) Odpowiedni zakład to podstawa.

  Tatiana66, 2015-10-18 15:18:59
 • avatar
  zgłoś
  <p>Mechanik wymienił w moim aucie świece żarowe, ale jedna ze świec ukręciła się i koszt usługi wzrósł niemal 3-krotnie. Mechanik tłumaczył, że nie z jego winy, lecz z powodu złego stanu technicznego auta. Zapłaciłem, ale mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem.</p><br /><br /><a href="/porady/mechanik-porady-prawne,18970,1">Zobacz artykuł</a>
  auto motor i sport, 2015-02-17 15:42:42
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij