[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Mycie samochodu. Błędy, których musisz unikać

25% kierowców myje samochód dopiero, gdy zmusza ich do tego szczególna sytuacja, np. święta. Ale radzimy, rób to częściej niż raz w roku i nie popełniaj błędów!

| Data aktualizacji: 2019-04-02
Mycie samochodu

1. Mycie na ulicy

Nie myj auta na ulicy ani na własnej posesji, jeżeli nie masz specjalnej instalacji ściekowej, bo grozi za to mandat 500 zł. Skorzystaj z bezpiecznej myjni bezdotykowej – koszt około 1 zł za 45 sekund.  

REKLAMA

REKLAMA

Mycie samochodu

2. Myjnia automatyczna

Szczotki zostawiają na lakierze o 90% więcej rys niż myjnia bezdotykowa. Zużywają się po umyciu ok. 25 tys. aut, ale często nie są wymieniane; niewiele myjni ma szczotki z bezpiecznych mikrowłókien.  

REKLAMA

Mycie samochodu

3. Wysokie ciśnienie

Woda w myjce ma ciśnienie do 140 barów, nie zbliżaj jej do auta bardziej niż na 25 cm, bo uszkodzisz emblematy i lakier. Usuwaj szybko ptasie odchody, bo już po 24 h ingerują w strukturę lakieru.  

REKLAMA

REKLAMA

Mycie samochodu

4. Nie myj gąbką

Nie myj gąbką, bo ukryty w niej piasek rysuje lakier i po trzech myciach będzie nadawał się do renowacji. Lepsza jest rękawica z mikrowłókien, które są 10 razy cieńsze od włosa i „wchłaniają” brud.  

REKLAMA

Mycie samochodu

5. Ostra chemia domowa

Jeżeli zaschnięte owady potraktujesz domową chemią, na lakierze zostaną plamy i odpryski (kup dobry środek za ok. 20 zł) – lakierowanie uszkodzonego elementu kosztuje min. 500 zł.  

REKLAMA

REKLAMA

Mycie samochodu

6. Mycie felg gąbką

Koła z lekkich stopów myj rękawicą z mikrofibry, a nie gąbką, bo porysujesz delikatny lakier wodny – brud na felgach to w 98% opiłki żelaza z klocków hamulcowych. Renowacja kosztuje 250 zł za sztukę.  

REKLAMA

Mycie samochodu

7. Pochopne mycie silnika

Silnika nie trzeba myć, ale jeżeli chcesz to zrobić, zleć pracę profesjonalistom (zapłacisz do 200 zł) – sam możesz zalać wodą komputer sterujący, którego wymiana kosztuje nawet kilka tysięcy zł.  

REKLAMA

REKLAMA

Mycie samochodu

8. Szybkie suszenie

Nie susz auta ściągaczką ani irchą – jedna drobinka piasku zrobi rysy głębokie na kilkadziesiąt mikronów. Ręcznik z mikrowłókien (od 350 g) jest lepszy – wchłania 7 razy więcej wody niż sam waży.  

REKLAMA

Mycie samochodu

9. Nabłyszczanie dywaników

Nie nabłyszczaj gumowych dywaników, bo stopy będą Ci się ślizgać, ani deski rozdzielczej, bo oślepi Cię odbijające się od niej słońce – chwila nieuwagi (2 s) i auto bez kontroli przejedzie 50 m (90 km/h).  

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA