Mycie samochodu na posesji. Czy jest dozwolone?

Mandat za mycie samochodu na posesji, przed domem lub blokiem? Tak. Mycie auta w takim miejscu jest zabronione i grozi za to kara finansowa.

Mycie samochodu przed blokiem auto motor i sport
Zakaz mycia samochodu przed blokiem, fot. Michał Szymaczek

Czasy, kiedy na parkingach przed blokami pojawiali się właściciele samochodów lub ich dzieci, którzy uzbrojeni w wiadro z wodą, szampon do mycia samochodu i szmatkę, szczotkę lub gąbkę, szorowali auto odchodzą już w niepamięć. Co nie oznacza, że tak się już nie zdarza, albo że kiedyś było to dozwolone (patrz zdjęcie ilustracyjne, które pochodzi z jednego z nowohuckich osiedli - tabliczka ta pamięta jeszcze lata 70. i 80. ubiegłego stulecia).

REKLAMA

Wciąż spotkać można tych, którzy myją swoje pojazdy na posesji – jeśli już nie przed blokiem, to przy prywatnych lub wynajmowanych garażach. Jeszcze częściej samochody myte są na posesjach prywatnych, na trawniku lub podjeździe, przy własnym domu. Tymczasem za takie działanie grozi słony mandat.

Mycie samochodu na posesji– gdzie nie wolno?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochody myć można wyłącznie w miejscach do tego przystosowanych. Co to oznacza? Mogą to być oczywiście tereny myjni samochodowych, ale też każde inne stanowisko, które jest wyposażone choćby w odpływ brudnej wody do kanalizacji miejskiej.

Co istotne, pod tym pojęciem nie kryje się uliczna studzienka kanalizacyjna, czy mówiąc dokładniej, studzienka przeciwdeszczowa. Zatem odpada nie tylko parking przed blokiem czy garażem, ale także własny ogród czy podjazd pod garaż ze zwykłym odpływem deszczówki.

Nie jest także dopuszczalne mycie samochodu w pobliżu rzek i jezior, a także innych zbiorników wodnych, co obecnie jest rzadziej spotykane, ale jednak się zdarza.

Mycie samochodu na posesji - ekologiczne środki czystości

Ważne jest też, że ustawodawca nie przewiduje rozróżnienia na mycie pojazdów środkami ekologicznymi, przyjaznymi dla środowiska i ulegającymi biodegradacji. To zrozumiałe, bo przecież sam brud na samochodzie, a także smary, płyny czy osad z klocków hamulcowych i gumy nie są dla środowiska obojętne.

Zobacz także: mandat za brak pasów bezpieczeństwa - ile wynosi?

REKLAMA

REKLAMA

Mandat za mycie samochodu na posesji – ile wynosi?

Kary przewidywane za mycie samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym sięgają 500 złotych. Ustalane są one przez gminy i mogą się różnić w różnych częściach kraju.

O myciu samochodów w miejscach niedozwolonych mówią też przepisy ustawy z 13 września 1996 r., o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Art. 4.
1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących: (…)
c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

Chodzi o to, że poza myjnią samochód można umyć tylko wówczas, kiedy odpływ podłączony jest do kanalizacji lub też zbiornika bezodpływowego, po przejściu przez osadnik. Nie wolno odprowadzać takiej wody do zbiorników wodnych (rzek, jezior, stawów), do ziemi lub do kanalizacji burzowej.

Na szczęście coraz więcej współczesnych kierowców nie myje samodzielnie swojego samochodu, najczęściej oddając auto do myjni. W ostatnich latach wzrosła też popularność samoobsługowych, bezdotykowych myjni, gdzie w kilka minut i za kilka do kilkunastu złotych można umyć auto, bez obaw o ekologię, a także o ewentualny mandat.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (18)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA