Na co uważać przy wypożyczaniu auta.

Jak mówi prawnik Karol Muż – „Firmy wypożyczające auta często ukrywają poszczególne opłaty, dlatego zawsze należy przeczytać regulamin i w razie zastrzeżeń poszukać innej oferty”

Opłata rezerwacyjna

W  większości przypadków anulowanie rezerwacji nie będzie Cię nic kosztowało, jednak jeśli zrezygnujesz z wypożyczenia po 7 dniach od daty zamówienia samochodu, wypożyczalnia może potraktować to jako złamanie warunków umowy i pobrać opłatę rezerwacyjną, np. w wysokości 25 euro.

Za wypożyczone auto zapłacisz tylko kartą kredytową  

Wypożyczalnie aut raczej nie respektują kart Electron czy kart debetowych. Musisz posiadać kartę kredytową (wypukłą) i przygotować się na zablokowanie środków nie tylko w wysokości ceny wynajmu, ale i dodatkowej kaucji, np. w wysokości 20% ceny i 275 euro.

To na poczet ewentualnych uszkodzeń samochodu, niedotankowania go lub przedłużenia okresu wynajmu. Jeśli na karcie nie będzie wystarczających środków, wypożyczalnia może odmówić wydania auta. W takiej sytuacji przepadają też wcześniej uiszczone środki. Niektóre wypożyczalnie umożliwiają też płatności przelewem, jednak tylko po wcześniejszej konsultacji z działem prawnym firmy.

Uwaga na ubezpieczenie

Samochody z wypożyczalni są zawsze ubezpieczone, jednak może się okazać, że polisa pokrywa całe auto bez np. opon czy przedniej szyby. Zdarzają się też przypadki, w których 60% kosztów przypada na ubezpieczyciela, a reszta na kierowcę. Podobnie w sytuacji kradzieży – ubezpieczenie może pokrywać włamanie przez drzwi, ale nie przez rozbicie szyby.

Dlatego przed zawarciem umowy dowiedz się dokładnie jaki rodzaj ubezpieczenia ma auto, które zamierzasz wynająć. Większość wypożyczalni oferuje też cztery dodatkowe rodzaje ubezpieczeń: CDW (ubezpieczenie od uszkodzeń pojazdu), TW (od kradzieży), SCDW (ubezpieczenie całkowicie znoszące odpowiedzialność za wszystkie uszkodzenia samochodu) i PAI (ubezpieczenie personalne od następstw nieszczęśliwych wypadków dla wszystkich pasażerów w wynajętym aucie). Ubezpieczenia te kosztują od 6 do 20 euro na dzień.

Umowa o wynajem auta jest przeważnie w języku kraju, w którym wypożyczasz samochód  

Nawet jeśli auto zarezerwowałeś przez polską stronę wypożyczalni, to umowa, którą będziesz podpisywał będzie sporządzona w języku kraju, w którym jesteś lub ewentualnie w języku angielskim.

Nawet jeśli posiadasz umowę przedrezerwacyjną po polsku, w razie nieprzewidzianych zdarzeń nie będzie ona brana pod uwagę. Dlatego ważne jest, żebyś rozumiał, co podpisujesz, a wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać dzwoniąc na polską infolinię danej wypożyczalni.

Wynajęcie auta nie dla każdego kierowcy

Podstawowym kryterium jest oczywiście posiadanie prawa jazdy. Przeważnie musi być ono ważne minimum pół roku, jednak w wypadku droższych aut okres ważności może wynosić nawet trzy lata. W krajach całej Europy nie będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Często oprócz zwykłego „prawka” będziesz za to musiał okazać dokument stwierdzający Twoją tożsamość (dowód osobisty lub paszport).

Młodzi kierowcy (do 25 lat) muszą też zapłacić ekstra za każdy dzień wynajmu – około 8 euro, ale maksymalnie np. 120 euro (dane z wypożyczalni Europcar). Jeśli wypożyczonym autem będzie jeździć więcej niż jeden kierowca, doliczana jest za niego jednorazowa opłata w wysokości 11 euro za osobę.

Zapłacisz za wszystkie dodatkowe opcje, np. nawigację

Wypożyczalnie takie jak Europcar, Hertz czy Avis oferują dodatkowe elementy wyposażenia auta. Zapłacisz za nie przeważnie w miejscu, w którym wypożyczasz samochód. I tak za odbiór auta na lotnisku wypożyczalnie doliczają 10-15% od ceny wynajmu.

Wypożyczenie samochodu po godzinach pracy wypożyczalni kosztuje 15-20 euro. Jeśli chcesz, żeby podstawili Ci auto pod dom, zapłacisz za to mniej więcej 15 euro. Chyba że miejsce odbioru jest poza miastem, w którym znajduje się punkt firmy, wtedy oprócz powyższej opłaty będziesz musiał zabulić za każdy dodatkowy przejechany kilometr – (około 0,8 euro). Na szczęście jeśli zamierzasz zwrócić auto w innym miejscu niż go odbierałeś, wypożyczalnie oszczędzą Twój portfel.

Lista wyposażenia dodatkowego, które możesz domówić jest długa. Za fotelik zapłacisz ok. 5 euro za dzień (potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja), podobnie jest w przypadku nawigacji (ta kosztuje nawet ok. 10 euro za dobę). W zimie opłata za zimówki (ok. 5 euro) jest naliczana z góry do ceny, łańuchy są płatne ekstra ok. 3 euro za dzień.

Poinformuj ile przejedziesz autem

Uważaj na opłatę kilometrową (część wypożyczalni stosuje dzienny limit kilometrów) i zwróć uwagę, do których krajów nie możesz wjechać – lista może obejmować np. Bułgarię, Rosję czy Białoruś.

Na to uważaj przy zwrocie

Oddaj samochód z taką ilością paliwa jaka była przy odbiorze (inaczej policzą Ci za każdy litr około 2 euro). Dobrze przeczytaj protokół zdawczy zanim go podpiszesz. W większości przypadków ze zwrotem możesz się spóźnić do 30 minut, potem wypożyczalnia zacznie naliczać Ci kolejną dobę.

REKLAMA