Na dobrej drodze

Długa trasa może być wyzwaniem dla samochodu, kierowcy i pasażerów. Aby sprawnie, wygodnie i bezpiecznie ją pokonać, warto dobrze się przygotować. Zaplanuj podróż w domu, na trasie wsparcie zapewnią Ci dobrze zaopatrzone stacje BP.

Rosja i Kazachstan
Droga Astana-Ałmaty. Taki prosty odcinek może się ciągnąć kilkadziesiąt kilometrów, bez skrzyżowania czy zakrętu...

W jaki sposób minie podróż na wakacje zależy nie tylko od kondycji samochodu, lecz również od Twojego nastawienia do jazdy. Najlepiej załóż, że wakacje rozpoczęły się w chwili, gdy wyszedłeś z pracy. Potraktuj pakowanie bagaży, przygotowanie do jazdy i samą podróż jako element wakacyjnego ceremoniału, podczas którego spędzasz czas z rodziną i nigdzie nie musisz się spieszyć. Staraj się korzystać z dróg ekspresowych i autostrad, bo nawet jeśli nadłożysz parę kilometrów, dojedziesz mniej zmęczony i zaoszczędzisz paliwo (jazda jest płynniejsza). Staraj się robić postoje co 200-250 km. Przy tej okazji możesz uzupełnić paliwo, płyny eksploatacyjne, czy zająć się drobną kosmetyką auta. Pobudzaj się kawą (w ciągu dnia doda Ci energii na ok. 90 min, w nocy tylko na 30 min). Nie zapominaj o krótkich ćwiczeniach i o regularnym jedzeniu. Głód mocno dekoncentruje kierowcę.

1. PLANOWANIE

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Zanim wyruszysz w podróż, porządnie się wyśpij (co najmniej 7 godzin). Trasę warto zaplanować wcześniej, wejdź na stronę www.bp.pl i skorzystaj z dostępnej tam aplikacji. Warto przewidzieć wcześniej wygodne miejsca na postój i uzupełnienie paliwa.

2. CIŚNIENIE W OPONACH

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Skrupulatni kierowcy kontrolujący ciśnienie raz w miesiącu są w mniejszości. Przed jazdą obciążonym autem koniecznie dopompuj opony. Zbyt niskie ciśnienie sprawia, że opona się grzeje, a bieżnik szybciej zużywa. Samochód wyraźnie gorzej się prowadzi, wzrasta też zużycie paliwa.

3. PŁYN DO SZYB I PALIWO

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Uzupełnij płyn do spryskiwaczy. Podczas długiej trasy i kiepskiej pogody zdarza się zużyć cały jego zapas. Letni płyn ma przyjemny kwiatowy zapach, skuteczniej też radzi sobie z usuwaniem pozostałości po insektach z szyby. Podróży nie zaczynaj od tankowania, zrób to dzień wcześniej.

4. OLEJ W SILNIKU

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Mniej więcej po dwóch godzinach jazdy zrób sobie przerwę na kawę. Krótki postój wyjdzie Ci na zdrowie. Na stacjach BP znajdują się monitory wyświetlające komunikaty o natężeniu ruchu na drodze. Z nich dowiesz się, czy na trasie przejazdu nie natrafisz na korek lub np. na remont drogi.

5. MYCIE SZYB

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Po dłuższej jeździe na przedniej szybie znajduje się mnóstwo pozostałości po insektach. Szyba robi się mało przejrzysta, powstają też refleksy świetlne. Nie męcz wzroku, tylko zjedź na stację i specjalną myjką umyj szybę. Nie zapomnij też przetrzeć wodą szkieł reflektorów.

6. TANKOWANIE PALIWA

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Jeśli jeździsz dieslem, zwróć szczególną uwagę na jakość paliwa. Olej napędowy złej jakości może uszkodzić wtryskiwacze. Tankując wzbogacone paliwo, zwiększysz wydajność silnika. Nie opróżniaj zbiornika do zera. Latem na drogach ruch jest większy, może się zdarzyć, że utkniesz w korku na wiele godzin.

7. OLEJ W SILNIKU

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Poziom oleju staraj się kontrolować przed każdą dłuższą trasą. Jeśli jeździsz samochodem z silnikiem, który jest wysilony lub wspomagany sprężarką, licz się z tym, że będziesz musiał dolewać olej między okresowymi wymianami. Warto zaopatrzyć się w litr „na dolewkę”. Kupisz go na stacji benzynowej.

8. WYMIANA ŻARÓWKI

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Światła muszą zawsze działać bez zarzutu. Zadbaj o to, by każda żarówka w Twoim aucie była sprawna. Wybór żarówek na stacjach jest na tyle bogaty, że nie będziesz miał kłopotów z kupnem odpowiedniej. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z wymianą, poproś o pomoc kogoś z personelu stacji.

9. MYCIE ZA ZŁOTÓWKĘ

Przygotowanie samochodu do długiej trasy - etapy

Pozostałości insektów (zawierają białko), smoła oraz ptasie odchody (zawierają kwas) przyprawione słońcem nie są zdrowe dla samochodowego lakieru. Nieczystości usuwaj tak szybko, jak tylko to możliwe. Na stacjach BP znajdziesz myjnie automatyczne (5 programów) oraz bezdotykowe.

 

TO MOŻE CI SIĘ PRZYDAĆ

Z bogatej oferty BP:

 – Rozrywka na pokładzie to ważna sprawa, nie tylko wtedy, kiedy podróżujesz z małymi dziećmi. Na stacji kupisz kolorowe magazyny dla żony, kolorowanki i zabawki dla najmłodszych.

– Przekąski pozwolą zagłuszyć myśl o głodzie. Nie przejmuj się okruchami, bo na stacjach BP możesz odkurzyć samochód (5 min odkurzania kosztuje 2 zł).

– Jeśli przebijesz oponę na trasie, użyj zestawu naprawczego. Nawet jeśli Twoje auto ma koło zapasowe, dostanie się do niego zajmie sporo czasu.

– Linka holownicza, podstawowe narzędzia czy kanister – lepiej żeby się nie przydały, ale w razie potrzeby kupisz je na stacji BP.

 

KAWA TO PODSTAWA

W Wild Bean Cafe do wyboru masz aż sześć rodzajów kawy. Zamów do niej ciastko – zawarty w nim cukier doda Ci energii.

 

CZAS NA KONKRET

Jedzenie to najlepsze paliwo dla mózgu, który najciężej pracuje podczas jazdy. Na stacjach BP znajdziesz pożywne kanapki, hot-dogi oraz szczególnie polecaną przez nas tortillę z kurczakiem.

REKLAMA