REKLAMA

Naklejki na samochody – nowe przepisy

Ustawa o elektromobilności, podpisana przez prezydenta jeszcze w lutym, zakłada wprowadzenie wielu ułatwień i ulg dla kierowców samochodów z alternatywnym napędem. Od 1 lipca natomiast wprowadzone zostały specjalne naklejki – oznaczenia dla takich właśnie aut. O co chodzi?

Oznaczenie samochodu elektrycznego materiały prasowe
Oznaczenie samochodu elektrycznego (EE), fot. MI/RCL

Rząd przeprowadził ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych w ekspresowym tempie. Po przyjęciu ustawy przez Sejm i Senat, swój podpis złożył pod nią prezydent Andrzej Duda, kończąc ten etap legislacyjny.

Nowa ustawa zakłada między innymi rozbudowę infrastruktury ładowania aut elektrycznych czy tankowania ich paliwami alternatywnymi, ale także wiele - mniej lub bardziej atrakcyjnych - korzyści. Wśród nich choćby zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów, a także wjazd do mających się pojawić w miastach stref zamkniętych dla ruchu aut spalinowych.

Od 1 lipca natomiast wprowadzone zostało odpowiednie oznaczenie samochodów na paliwa alternatywne - za pomocą naklejki na szybę. Ma to pomóc w szybkiej identyfikacji aut, mających uprawnienia choćby do wjazdu do strefy czystego transportu. Rozwiązanie przypomina nieco to stosowane w niemieckich miastach, z tym że tam chodzi o możliwość wjazdu do takich stref dla aut spełniających odpowiednie normy emisji spalin "Euro".

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 roku, samochody elektryczne, zasilane wodorem czy spalające sprężony gaz ziemny CNG lub skroplony gaz ziemny LNG, mają być oznaczone odpowiednią naklejką. Na razie przepis jest martwy o tyle, że strefy czystego transportu jeszcze w żadnym mieście nie powstały.

Co ciekawe, nie ma projektu odpowiedniej naklejki dla hybryd typu plug-in, czyli ładowanych z zewnętrznego źródła, dla których ustawodawca przewiduje niektóre ulgi, choć mocno ograniczone - na przykład nie będzie mowy o darmowym ładowaniu takich aut w stacjach ładowania, w przeciwieństwie do aut czysto elektrycznych, które taką możliwość uzyskają.

Nalepki różnią się kolorem i oznaczeniem literowym, a ich umiejscowienie to prawy dolny róg szyby, obok nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Odpowiednie, inne oznaczenie trafi do autobusów przystosowanych do zasilania gazem - LPG, CNG lub LNG.

REKLAMA

I tak, samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai - których obecnie w Polsce praktycznie nie ma, oznaczone zostaną zieloną nalepką z symbolem H. Pojazdy elektryczne to niebieskie tło i litery EE. Dalej mamy brązową nalepkę z symbolem CNG dla aut na sprężony gaz ziemny i wreszcie fioletową nalepkę LNG, dla aut na skroplony gaz ziemny.

Nad symbolami znajdzie sie napis po polski i angielsku "Strefa czystego transportu" oraz "Clean transport zone". Z kolei pod symbolem rodzaju napędu Pojawi się szeroka flaga Polski, z jej lewej strony napis ECO, a z prawej PL.

Pod flagą natomiast znajdą się dwa numery - siedmiocyfrowy TERYT oznaczający odpowiednią gminę oraz siedmocyfrowy numer seryjny nalepki.

Naklejki dla aut elektrycznych i wodorowych mogą być naklejane już od 1 lipca 2018 aż do 31 grudnia 2019 roku. Po tej dacie wprowadzone mają zostać bowiem nowe, specjalne tablice rejestracyjne dla tego rodzaju pojazdów. Wzór nowych tablic poznamy po opublikowaniu odpowiedniego rozporządzenia.

Nalepki dla aut na gaz ziemny będą z kolei naklejane sześć miesięcy po wejściu ustawy w życie.

REKLAMA

REKLAMA

Jak będą wyglądać nalepki?

Nalepki będą różnić się kolorem i oznaczeniem literowym, a ich umiejscowienie to prawy dolny róg szyby, obok nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu. Odpowiednie, inne oznaczenie trafi do autobusów przystosowanych do zasilania gazem - LPG, CNG lub LNG.

Oznaczenie autobusów zasilanych gazemmateriały prasowe
Oznaczenie autobusów zasilanych gazem, fot. MI/RCL
  • I tak, samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai - których obecnie w Polsce praktycznie nie ma, oznaczone zostaną zieloną nalepką z symbolem H.

Oznaczenie samochodu na wodórmateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na wodór (H), fot. MI/RCL
  • Pojazdy elektryczne to niebieskie tło i litery EE.

Oznaczenie samochodu elektrycznegomateriały prasowe
Oznaczenie samochodu elektrycznego (EE), fot. MI/RCL
  • Dalej mamy brązową nalepkę z symbolem CNG dla aut na sprężony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemnymateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na sprężony gaz ziemny (CNG), fot. MI/RCL
  • Wreszcie fioletową nalepkę LNG, dla aut na skroplony gaz ziemny.

Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemnymateriały prasowe
Oznaczenie samochodu na skroplony gaz ziemny (LNG), fot. MI/RCL

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA