Nawigacja w smartfonie

Nie wydawaj kasy na urządzenia do nawigacji – ściągnij mapę na smarftona i ruszaj w drogę. Oto cztery różne pomysły na nawigacje pod Androida. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Każdą z aplikacji znajdziesz na stronie play.google.com.

MobileNavigator
MobileNavigator dla iPhone'a 3G

Ściągasz za 3,99 zł i testujesz przez 7 dni, a potem opłacasz licencję, jeśli mapa jest Ci potrzebna. Zawartość gromadzisz na karcie – nawigacja do pracy nie potrzebuje Internetu. Ale tylko z nim będzie działać w opcji LiveDrive! – dostosowując trasę do aktualnych warunków drogowych. Minus – tylko na Polskę.
Cena licencji: 19,99 zł (7 dni), 119,99 zł (rok)

W mobilnej wersji jednej z najpopularniejszych nawigacji w Europie pobierasz mapę na kartę SD i korzystasz jak w urządzeniu dedykowanym – bez kosztów transmisji danych. Nie będziesz musiał martwić się o koszty roamingu, gdy wyskoczysz na narty do Austrii. Mapy aktualizowane są bezpłatnie co kwartał. Minus – usługi informowania o korkach i fotoradarach wymagają dopłaty. Cena mapy: 139,95 zł (PL), 249,95 zł (EU)

Społecznościowy antyradar – kierowcy informują się wzajemnie o kontrolach policji, utrudnieniach w ruchu itp. – od pewnego czasu może służyć też jako nawigacja. Korzystanie z samej aplikacji nic nie kosztuje, niestety – na ekranie wyświetlane są dodatkowo reklamy. Wymaga połączenia z Internetem do ściągania map. Minus – sprawdza się tylko na terenie Polski.
Cena aplikacji: 0 zł

Mapy Google’a od pewnego czasu działają także offline – możesz pobrać mapę wybranego kraju i korzystać z niej bez łączenia się z Internetem. Ale jeśli będziesz online, dowiesz się o utrudnieniach na trasie, a dzięki StreetView zobaczysz wcześniej jak wygląda miejsce, do którego jedziesz. Możesz zaplanować trasę na komputerze, a potem odtworzyć ją na smarftonie.
Cena aplikacji: 0 zł

 

Ekspert radzi
Szymon Marcjanek - portal techManiaK.pl
Nie każdy smarfton z Androidem może służyć za nawigację. W tej roli najlepiej sprawdzi się smartfon z ekranem o przekątnej 3,5” lub większej, wyposażony w moduł GPS i aktywne połączenie z Internetem. Niezbędna będzie również aplikacja do nawigacji – np. jedna z opisywanych obok.

Korzystając z nawigacji pobierających trasy online, uważaj na koszty. Ilość pobieranych danych może wahać się pomiędzy kilkoma a nawet kilkudziesięcioma KB/km, zależnie od aplikacji. W długiej trasie można zebrać kilkadziesiąt MB. Ile to kosztuje – zależy od Twojego planu taryfowego.

Przetestuj, zanim kupisz – sprawdź, które rozwiązanie pasuje Ci najbardziej. Zwykle producenci aplikacji nawigacyjnych oferują wersje testowe swoich programów. Są one darmowe, działać będą tylko przez kilka dni, ale zapewniają dostęp do podstawowych funkcji i ustawień.

REKLAMA