Na rynku jest kilkunastu liczących się producentów sprzętu i kilku producentów oprogramowania. Każdy zapewnia, że jego produkt jest bardzo dokładny i doprowadzi nas bezbłędnie w wybrane miejsce. Czym się kierować, by wybrać sprzęt nie tylko dokładny, ale i wygodny w obsłudze?
Najważniejsza jest mapa. To ona decyduje o przydatności urządzenia. W naszym kraju do najpopularniejszych należą AutoMapa i Mio-Map. Wybierając mapę warto zwrócić uwagę na liczbę kilometrów dróg, czy zarejestrowanych punktów adresowych (w Polsce nawet do 2,7 miliona) oraz liczbę POI (użytecznych punktów - stacji paliw, warsztatów, restauracji itp.). Im jest ich więcej, tym większą mamy pewność, że mapa nie zawiedzie nas, nawet jeśli wybierzemy punkt adresowy w najbardziej zapomnianym zakątku kraju. Coraz częściej okazuje się, że mapy pokrywają już 100% powierzchni kraju, więc sprzedawcy starają się kusić klientów dodatkowymi usługami.
Producenci zwykle dzielą swoją ofertę na mapę Polski, Polski i krajów sąsiadujących albo pakiet map całej Europy. W zależności od tego, jak często podróżujemy za granicę i jak daleko wyjeżdżamy, możemy wybrać odpowiedni dla siebie pakiet. Trzeba przy tym dokładnie sprawdzić listę krajów - określenie "kraje sąsiadujące" nie dla wszystkich jest jednoznaczne. Większość producentów pozwala na późniejsze dokupienie map innych krajów, ale zwykle okazuje się to zbyt drogie, lepiej więc zawczasu pomyśleć o zakupie szerszego pakietu albo chociaż sprawdzić koszt rozszerzenia.
Przy okazji map warto też zwrócić uwagę na częstotliwość i cenę ich aktualizacji. Część producentów oferuje darmową aktualizację przez pierwszy rok od zakupu. W kolejnych latach płaci się za każdą aktualizację (np. MapaMap 41 zł/ aktualizacja lub pakiet 4 aktualizacji za 66 zł), za wszystkie aktualizacje na dany rok (AutoMapa Polska XL 79 zł, AutoMapa Europa 149 zł) albo raz i można korzystać z darmowych aktualizacji już zawsze (Garmin - 399 zł). Przy okazji aktualizacji map, dostępne są też aktualizacje samego oprogramowania i punktów POI. Warto zapytać, czy nie są one dodatkowo płatne. Sama liczba aktualizacji nie jest jednak priorytetem. W przypadku głównych producentów ogranicza się ona do dodania nowych dróg i nowo powstałych punktów POI, a te nie wyrastają jak grzyby po deszczu, więc możemy być pewni, że wgrane mapy nie stracą szybko na aktualności.
Nawigację warto kupować w miejscu, w którym urządzenie można zwrócić, gdyby nie spełniło naszych oczekiwań. W teorii wszystkie nawigacje są podobne i każda jest świetna, ale w praktyce bywa różnie. Na szczęście, niektóre sklepy przewidują możliwość zwrotu zakupionego urządzenia w określonym czasie, a w przypadku zakupu przez Internet - mamy takie ustawowe prawo. Dobierajmy zatem nawigację w zwykłych sklepach, gdzie można jej się dokładnie przyjrzeć; gdy jest "niezwracalna" - kupujmy w sklepie internetowym. Jeśli nie spełni naszych oczekiwań, będzie można ją oddać bez podania przyczyny.