Nie daj się wykołować- jak jeździć na rondzie

Zamiast kombinować, jak cichcem prześliznąć się przez rondo jadąc po zewnętrznej, jeszcze raz przypomnij sobie zasady.

Ronda poprawiają bezpieczeństwo, bo zmuszają do zmniejszenia prędkości. Dlatego zastępują konwencjonalne skrzyżowania. Ale nie każda droga, po której jeździ się „w kółko”, jest rondem, gwarantującym pierwszeństwo autom, które już się na nim znajdują.

Dlatego zwracaj uwagę na znaki. To, że przed zjazdem trzeba włączyć kierunkowskaz, jest już wiedzą coraz powszechniejszą – po co ktoś bez końca czekający na włączenie się do ruchu, ma się zagotować, gdy tuż przed jego nosem opuścisz rondo. W myśl przepisów kierunkowskazów używamy też przed wjazdem, i to także lewego (ilustracja nr 3). I wreszcie pasy ruchu – najczęściej w ogóle nienamalowane.

Jeśli będziesz jechał zewnętrznym, nie popełnisz błędu, ale śmiało korzystaj też z tych najbliżej wysepki, jeśli masz zamiar opuścić rondo dopiero 3. czy 4. zjazdem. Pamiętaj tylko, że kierując się do wyjazdu musisz ustąpić pierwszeństwa.

 1. ZMIANA PASA RUCHU:
Na rondzie podczas zmiany pasa ruchu przy wyspie na pas zewnętrzny musisz ustąpić pierwszeństwa samochodom jadącym po pasie, na który zamierzasz wjechać oraz autom wjeżdżającym na ten pas ruchu z prawej strony. Ze względu na krzywoliniowy tor jazdy, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Nie daj się wykołować- jak jeździć na rondzie

2. ZASADZIE WBREW:
Chociaż nie określają tego żadne przepisy, przyjęło się, że prawy pas ruchu na jezdni wlotowej powinien być wykorzystywany wyłącznie do zjechania z ronda najbliższym wylotem. Aby w sytuacji jak na rysunku uniknąć kolizji, z prawego pasa ruchu warto korzystać także podczas przejeżdżania na wprost ronda.

Nie daj się wykołować- jak jeździć na rondzie

3. KIERUNKOWSKAZY :
Zjazd z ronda już pierwszym wyjazdem sygnalizuje się prawym kierunkowskazem jeszcze przed wjazdem na rondo. Jeśli jedziesz na wprost, nie włączaj kierunkowskazu aż do chwili mijania wylotu położonego przed tym, którym wyjedziesz z ronda. Jeśli skręcasz w lewo, włączasz lewy kierunkowskaz i na rondzie przełączasz go na prawy.

Nie daj się wykołować- jak jeździć na rondzie

 4. WŁAŚCIWY PAS RUCHU:
Odpowiedni przejazd przez rondo dwupasmowe pokazują linie przerywane. Jeśli wybierzesz zły pas i będziesz próbował zjechać z ronda, narażasz się na kolizję. Kierowca auta zjeżdżającego z pasa przy wyspie na pas zewnętrzny słabo widzi lub w ogóle nie widzi auta na pasie zewnętrznym, ale to on byłby winny kolizji.

Nie daj się wykołować- jak jeździć na rondzie

 

Rondo, czyli pierwszeństwo mają ci, którzy już po nim jadą
Gdy pokazane obok znaki – „ustąp pierwszeństwa” i „ruch okrężny” – występują łącznie, oznacza to, że pierwszeństwo przejazdu mają kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu, przed tymi, którzy na nie wjeżdżają.

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym – rządzą nadjeżdżający z prawej
Ten znak ostrzega, że zbliżasz się do ronda lub skrzyżowania w formie ronda, na którym pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony.

REKLAMA