Nie daj się zimie!

Aby samochód mógł stawić czoło srogiej aurze, trzeba go odpowiednio dozbroić, a potem pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Większość przedzimowych przygotowań nie jest czasochłonna i nie wymaga dużych środków finansowych. Znajdź parę godzin, zainwestuj kilkadziesiąt złotych. W ostateczności możesz powierzyć swój samochód wyspecjalizowanemu mechanikowi. Nie daj się zaskoczyć - bądź szybszy od zimy!

REKLAMA

Pod maską
Olej silnikowy we współczesnych autach stosuje się wielosezonowy. Oznacza to, że nie trzeba go wymieniać okresowo - przed zimą czy latem. Wystarczy skontrolować i ewentualnie uzupełnić jego poziom.

Akumulator to najbardziej wrażliwy na temperaturę element samochodu. Jeśli ma kilka lat lub auto użytkowane jest na krótkich odcinkach, jest więcej niż pewne, że w mroźny poranek odmówi współpracy. W warsztacie sprawdź prąd ładowania oraz sprawność akumulatora pod obciążeniem.

W środku
Dywaniki z wykładziny prezentują się estetyczniej, jednak w zimie bardziej praktyczne są te gumowe. Dzięki nim łatwiej usunąć z kabiny wodę, która powoduje parowanie szyb.

Do bagażnika spakuj przed sezonem rękawice (na wypadek zmiany uszkodzonego koła) i latarkę. Jeśli poruszasz się drogami o niezbyt dużym natężeniu ruchu, pomyśl o saperce, ciepłym kocu, łańcuchach śniegowych oraz kanistrze z 5 l paliwa. Nawet jeśli nie uda Ci się odkopać z zasp, przetrwasz mroźną noc.

Na zewnątrz
Mycie samochodu przed zimą to nie tylko kwestia estetyki. Uwidocznią się wówczas uszkodzenia lakieru oraz powłoki antykorozyjnej, które koniecznie trzeba uzupełnić. Sól działająca na "gołą" blachę niszczy ją bezlitośnie.

Widoczność to priorytet. Zimą szyba brudzi się zdecydowanie szybciej niż latem. Sprawne wycieraczki i zimowy płyn są absolutnie niezbędne. Skutą lodem szybę potraktuj odmrażaczem - nigdy wrzątkiem. W ten sposób przedłużysz życie wycieraczek i szyby.

REKLAMA