REKLAMA

Niewidzialna wycieraczka – czy warto, jak długo działa, ile kosztuje

Pewnie słyszeliście o preparacie do kosmetyki samochodowej o nazwie „niewidzialna wycieraczka” – czy rzeczywiście takie rozwiązanie może zastąpić wycieraczki w aucie? Pytamy eksperta.

Nakładanie niewidzialnej wycieraczki materiały prasowe
Tomasz Wilczyński – nakładanie "niewidzialnej wycieraczki" w studiu car detailingu

Czego szukasz? Wybierz:
1. Niewidzialna wycieraczka – cena, gdzie kupić
2. Niewidzialna wycieraczka – jak nałożyć?
3. Niewidzialna wycieraczka – usługa w studiu car detailingu

REKLAMA

Półki na stacjach paliw niemal urywają się od magicznych specyfików, które pozwolą wyprać tapicerką, a nawet wyczyścić wtryskiwacze paliwa, obok nich od jakiegoś czasu można znaleźć również środek, nazywany popularnie niewidzialną wycieraczką. Zasada jego działania jest prosta – nałożenie na szybę czołową takiego środka ma sprawić, że podczas jazdy w deszczu woda samoczynnie będzie z niej spływała pod wpływem powietrza opływającego auto.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Zadaniem takiego preparatu jest maksymalne wygładzenie powierzchni szyby i nadanie jej właściwości hydrofobowych. Występuje on głównie w formie płynu, który nałożony na szybę uzupełnia mikroubytki w szkle i zastyga, tworząc idealnie gładką powłokę. Działanie takiej powłoki można porównać do powłoki teflonowej na patelni – do gładkiej powierzchni brud i resztki owadów nie przywierają ta mocno, więc szybę bardzo łatwo się czyści. Zalety niewidzialnej wycieraczki można zauważyć również zimą, ponieważ zalegający na samochodzie śnieg i lód również nie przylegają do szyby tak bardzo, jak wtedy, kiedy nie jest ona pokryta takim preparatem.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Niewidzialna wycieraczka wpływa jednak nie tylko na estetyczny wygląd samochodu, ale przede wszystkim – na zwiększenie bezpieczeństwa. „Dzięki temu, że woda momentalnie spływa z szyby, w wielu przypadkach niemal nie potrzeba sięgać do dźwigni wycieraczek, co pozwala skupić się na prowadzeniu samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych” – tłumaczy Tomasz Wilczyński, właściciel firmy Wilczynsky Studio zajmującej się car detailingiem. „Szyba pokryta tak zwaną niewidzialną wycieraczką zapewnia też o kilkadziesiąt procent większą przejrzystość w deszczu, dzięki czemu kierowca widzi drogę lepiej i dalej” – dodaje.

REKLAMA

REKLAMA

Niewidzialna wycieraczka – cena, gdzie kupić

Znaczna większość kierowców decyduje się samemu nałożyć taką powłokę na samochód. Nic dziwnego, ponieważ środek taki można kupić nawet na stacji paliw, w dodatku niektóre preparaty są bardzo tanie. Ile kosztuje niewidzialna wycieraczka? Najtaniej można kupić taki produkt w internecie, wystarczy przeszukać największe sklepy z chemią samochodową lub popularne portale aukcyjne. W cenie nieco ponad 10 złotych można znaleźć preparaty marki K2 – płyn w opakowaniu 200 ml to wydatek od 9 do 15 złotych. Tanie środki działają dość dobrze, chociaż woda nie spływa z szyby tak skutecznie jak przy droższych środkach, w dodatku trzeba je nakładać na nowo co około 1-2 miesiące. W nieco wyższej cenie można znaleźć produktu firmy Autoland – 300 ml opakowanie niewidzianej wycieraczki zapłacimy od 17 do 24 złotych.

Z popularnych i tanich preparatów w cenie około 20 złotych eksperci najczęściej polecają produkty znanej i szanowanej firmy RainX – za Rain Reppelent w opakowaniu 200 ml zapłacimy od 18 do 27 złotych. W sklepach łatwo można znaleźć również produkty za 40, 60 a nawet 100 złotych, ale kiedy porównamy ich zakup to kosztu profesjonalnej usługi w studiu detailingu (piszemy o tym dalej) okaże się, że to niepotrzebnie wysoki wydatek. Jak widać ceny preparatów w sieci są nawet dwukrotnie niższe niż na stacji paliw, więc jeżeli mamy czas, żeby poczekać na dostawę, lepiej kupić „niewidzialną wycieraczkę” online.

Podsumowując – ile kosztuje niewidzialna wycieraczka?

  • 
niewidzialna wycieraczka K2 (200 ml): cena od 9 zł do 15 zł
  • niewidzialna wycieraczka Autoland (300 ml): cena od 17 do 24m zł
  • niewidzialna wycieraczka RainX (200 ml): cena od 18 do 27 zł

REKLAMA

Niewidzialna wycieraczka – jak nałożyć?

Nakładanie niewidzialnej wycieraczkimateriały prasowe
Nakładanie niewidzialnej wycieraczki

Chociaż nałożenie płynu na szybę wydaje się dziecinnie proste, trzeba wykonać tą pracę bardzo starannie, aby efekt był prawidłowy, a żywotność powłoki choćby zbliżona do podawanej przez producenta. Najpierw szybę należy dokładnie umyć – producenci zalecają, żeby zrobić to 2-3 razy, dla pewności, że powierzchnia jest czysta. Można również skorzystać ze specjalnych środków do odtłuszczania powierzchni szyb. Następnie można zabrać się za nakładanie preparatu, trzeba jednak pamiętać, żeby robić to w odpowiednim miejscu – najlepiej żeby było ono zamknięte, aby osłonić samochód od wiatru i słońca.

Do nałożenia powłoki na lakier najlepiej wykorzystać specjalną gąbką, np. taka jak do nakładania wosku. Ewentualnie można skorzystać z miękkiej szmatki z mikrowłóknami. Korzystanie np. z płatków kosmetycznych nie jest polecane, bo zostawiają one na powierzchni drobinki materiału. Płyn nakładamy na wspomnianą gąbkę i wcieramy równomiernie na całej powierzchni szyby – należy robić to ruchami posuwistymi, nie okrężnymi. Po dokładnym naniesieniu preparatu trzeba odczekać około minuty (lub dłużej, zależy od producenta), po czym dokładnie zetrzeć zaschnięty już nadmiar płynu. Do tego należy wykorzystać miękką szmatkę z mikrowłóknami. Na koniec, aby uniknąć smug na szybie, można zwilżyć szmatkę czystą wodą i przetrzeć nią delikatnie powierzchnie. Producenci zaznaczają, że przez 1-2 godziny pod aplikacji powłoki nie myć szyby, ale zostawić na ten czas auto w cieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Niewidzialna wycieraczka – co oferują studia car detailingu?

Nakładanie niewidzialnej wycieraczkimateriały prasowe
Nakładanie niewidzialnej wycieraczki

Zakup preparatu „niewidzialnej wycieraczki” w internecie oraz jego własnoręczne nałożenie to najtańszy sposób, ale nie zawsze mamy na to czas, odpowiednie miejsce i umiejętności, dlatego czasem lepiej zwrócić się do studia zajmującego się car detailingiem. Wśród najważniejszych usług takich firm, czyli polerowania lakieru, nakładania powłok ceramicznych na lakier czy zabezpieczenia lakieru bezbarwnymi foliami, zazwyczaj znajduje się również właśnie naniesienie niewidzialnej wycieraczki na szyby.

Jak to wygląda i ile kosztuje? Zapytaliśmy o to Tomasz Wilczyńskiego – „Samochód trzeba zostawić w studiu na około 6 godzin, przed usługą dokładnie go umyjemy i przygotujemy do aplikacji powłoki, następnie nałożymy ją i po 1-2 godzinach dokonamy sprawdzenia jej działania, przed oddaniem auta klientowi”. Usługa w takim zakładzie wykonywana jest przez wyszkolony personel i przy wykorzystaniu preparatów niedostępnych w zwykłej sprzedaży.

Tworząc na szybie tzw. niewidzialną wycieraczkę wykorzystujemy preparat Nanoshine Ceramic Pro Glass składający się z ceramicznych nanocząsteczek, które bardzo dokładnie wypełniają porowatą powierzchnię szkła, tworząc idealnie gładką powierzchnię, z której łatwo usunąć brud, a woda samoczynnie spływa” – dodaje Wilczyński. Większość preparatów kupionych w sklepie internetowym lub na stacji ma żywotność kilka miesięcy, natomiast profesjonalne środki używane w studiach car detailingu wytrzymują na szybie czołowej do 6, a na bocznych nawet do 12 miesięcy.

Ile kosztuje nałożenie „niewidzialnej wycieraczki” przez profesjonalny zakład? Około 100 zł netto w przypadku szyby czołowej, co jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Można jednak powłokę nałożyć też na bocznych szybach, dzięki czemu nawet w największej ulewie kierowca będzie miał dobry widok w każdą stronę. Nałożenie powłoki na wszystkie szyby w samochodzie kosztuje około 300 zł netto. Nie ważne czy korzystamy z usług samochodowego spa czy sami nakładamy preparat kupiony na stacji – zawsze warto nałożyć go na wszystkie szyby.

Zobacz też:
- Cofanie liczników to przestępstwo: co trzeba wiedzieć?
- Czarny dach i lusterka: warto okleić samochód
- Holowanie auta: o ty musisz pamiętać

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA