REKLAMA

Niskie raty na samochody używane. Przełom na rynku

Znalezienie pewnego auta używanego to niełatwe zadanie, nie mówiąc o dobrej cenowo ofercie. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie finansowe, z niskimi miesięcznymi ratami.

Kredyt Autonomia VWFS Materiały prasowe
Kredyt Autonomia VWFS

Rynek samochodów używanych w Polsce jest ogromny i ważny. Dość powiedzieć, że w 2018 roku, według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, nasz rynek zwiększył się o 3,158 mln samochodów, z czego 532 tys. stanowiły auta nowe, a aż 2,626 mln to pojazdy z drugiej ręki. Śmiało można zatem powiedzieć, że rynek aut używanych jest obecnie pięciokrotnie większy niż rynek aut nowych.

Te dane nie są żadnym zaskoczeniem, kiedy spojrzymy na nasze drogi. Wielu z nas albo nie stać na nowy samochód prosto z salonu, albo nie chce przepłacać za auto, które po wyjeździe z salonu traci nawet jedną trzecią swojej wartości. Kolejna kwestia to pułap cenowy i kwota, za jaką jesteśmy w stanie kupić auto.

Jak znaleźć pewne używane auto?

Skupmy się zatem na samochodach z rynku wtórnego. Kupujący szukają dobrych, a to znaczy pewnych, z prawdziwą i sprawdzoną historią oraz serwisowanych pojazdów, do tego najlepiej od pierwszego lub drugiego właściciela i z polskiego salonu.

Jak pokazują badania, nawet 60 proc. potencjalnych kupujących uważa, że znalezienie takiego egzemplarza to trudne zadanie. Każdy, kto stał przed dylematem wyboru przyszłego samochodu wie, o czym mowa. Dlatego ważne jest znalezienie źródła pojazdów sprawdzonych i pewnych.

Druga kwestia to finanse. Im młodszy samochód, tym mniej problemów z jego eksploatacją i mniejsze koszty związane z ewentualnymi naprawami. Ale wyłożenie pełnej kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych nie leży w zasięgu większości z nas. Z pomocą przychodzą oferty kredytów, które jednak wiążą się ze sporymi miesięcznymi kosztami.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA

REKLAMA

Niskie raty - sposób na młodsze auto

Niebawem sytuacja na rynku wtórnym może ulec zmianie, bo na rynek wszedł pierwszy produkt związany z finansowaniem samochodów używanych. Chodzi o kredyt i leasing z niskimi ratami, który od kilku lat sprawdza się już w przypadku samochodów nowych.

Ofertę niskich rat na samochody z gwarancją, sprawdzone technicznie i z pewną historią wprowadził Volkswagen Financial Services. Program nazywa się Autonomia i jest przeznaczony dla młodych aut używanych, z lat 2014-2019, maksymalnie 5-letnich w chwili startu finansowania i maksymalnie 7-letnich na koniec umowy.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów indywidualnych, ale także mikroprzedsiębiorców. Zasadniczym założeniem jest to, co spotykamy w przypadku analogicznej oferty dla aut nowych. Chodzi o to, że miesięczne raty są odpowiednio niższe, bo spłacana jest tylko część wartości samochodu, objęta okresem umowy, a nie całość, jak w przypadku klasycznych kredytów.

Zobacz także: aplikacja mPojazd - dowód i OC w smarftonie

REKLAMA

Kredyt Autonomia - jak to wygląda w praktyce?

Weźmy dwuletnią Skodę Octavię z silnikiem 1.4 TSI, z niskim przebiegiem równym 8 tys. km i ceną 50 tys. zł. W programie Das WeltAuto, w kredycie Autonomia, Octavia ta będzie dostępna za 469 zł miesięcznie, przy założeniu umowy na 4 lata, łącznym limicie 80 tys. km i wkładzie własnym w wysokości 10 proc. ceny samochodu. Dla porównania, klasyczny kredyt, przy podobnych założeniach i wpłacie własnej, miałby miesięczną ratę w wysokości około 1240 złotych.

Tutaj, podobnie jak w analogicznych ofertach dla samochodów nowych, po upływie okresu kredytowania można wybrać jedną z możliwości – zwrócić samochód z ustaloną na początku wartością końcową, wykupić go spłacając wartość końcową lub zawrzeć umowę kredytową na pozostałą wartość auta.

W ramach oferty, podobnie jak dla aut nowych, dostępny jest też leasing Autonomia, w którym przez 2-4 lat płacimy raty obejmujące wartość samochodu w okresie leasingu, a na koniec podejmujemy decyzję albo o zwrocie auta do dealera albo wykupie za ustaloną wartość końcową.

Zobacz także: czy warto kupić auto od brokera?

REKLAMA

REKLAMA

Używany, ale pewny

Przy poszukiwaniu wymarzonego używanego auta napotykamy na spore przeszkody. Według badań przeprowadzonych na zlecenie PZWLP, aż 58 proc. potencjalnych nabywców wskazuje, że znalezienie dobrego używanego pojazdu to trudne zadanie. Dziesięciokrotnie mniej ankietowanych – zaledwie 6 proc. – uznaje, że jest to łatwe do przeprowadzenia.

Jakie wady lub przeszkody ankietowani uznają za najistotniejsze? Najczęściej jest to zły stan techniczny takich samochodów i wynikająca z niego konieczność kosztownych napraw
(55 proc. wskazań). Kolejne pozycje zajmują bolączki znane od lat na polskim rynku: brak zaufania do sprzedającego, nieznana lub niewiarygodna historia pojazdu oraz wątpliwy przebieg.

Z tych wskazań wynikają oczekiwania kupujących: 82 proc. z nich chce, aby ich używane auto miało w pełni udokumentowany stan techniczny, a 80 proc. – udokumentowany przebieg. Krótko mówiąc: przy zakupie samochodu nikt nie chce grać w ruletkę.

Tutaj również z pomocą przyjść może wspomniany wyżej progarm Autonomia, uruchomiony na przełomie maja i czerwca przez Volkswagen Financial Services. Oferta obejmuje bowiem niskie raty na samochody z programów Das WeltAuto i Audi Select plus, które z założenia są dokładnie sprawdzone, a ich historia udokumentowana.

Co więcej, wiele z tych aut to samochody, które spłacane były w ramach kredytu i leasingu niskich rat dla samochodów nowych, w przypadku Volkswagen Financial Services uruchomionego pięć lat temu. Zaczęły one w dużych ilościach wracać do dealerów, bo większość klientów oddaje takie auta, podpisując umowę z niskimi ratami na kolejne, nowe auto.

W ten sposób do puli aut używanych trafiają samochody:

  • z gwarancją, sprawdzone w 117 punktach pod względem technicznym,
  • z udokumentowanymi przeglądami i naprawami przeprowadzanymi w ASO
  • z gwarantowanym przebiegiem.

REKLAMA

Używane samochody w niskich ratach

- Autonomia oznacza dla klientów niezależność oraz dostęp do mobilności na opłacalnych i elastycznych warunkach. Stanowi jednocześnie odpowiedź na zapotrzebowanie nabywców, szukających sprawdzonych aut za rozsądne pieniądze. Autonomia to kredyt i leasing, czyli oferta dla każdego klienta: indywidualnego, mikro przedsiębiorcy czy menadżera firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – wyjaśnia Michał Dyc, Dyrektor Sprzedaży Detalicznej Volkswagen Financial Services.

Spośród dwóch rodzajów finansowania aut z drugiej ręki, klasycznych produktów i oferty
z niskimi ratami, Michał Dyc w tej drugiej upatruje lokomotywy zmian na polskim rynku używanych samochodów.

Prosta kalkulacja pozwala przekonać się, że w ramach podobnego miesięcznego budżetu można jeździć sprawdzonym pod każdym względem, całkiem młodym i dobrze wyposażonym samochodem. Wszystko w ratach nawet o około połowę niższych w porównaniu do klasycznego kredytu czy leasingu.

- Oferta Autonomia ma podobny mechanizm do wprowadzonych przez Volkswagen Financial Services już ponad pięć lat temu kredytu i leasingu z niskimi ratami na nowe samochody. Korzyści dla kupujących są zbliżone: poczynając od niskich rat, do wygodnej dla klienta możliwości zwrotu auta na zakończenie umowy. – wymienia Michał Dyc.

O ofertę finansowania auta używanego z niskimi ratami trzeba pytać w salonach marek Grupy: Volkswagena – w Audi, Skodzie, Seacie czy Volkswagenie. Sprzedawcy przygotują kalkulację rat i przedstawią wszystkie informacje na temat oferty.

- To korzystne rozwiązanie, które pozwala przeznaczyć własne pieniądze na samochód pewny i z gwarancją, a przy tym dużo młodszy, nowocześniejszy i zdecydowanie mniej zużyty niż przeciętny sprowadzany model – podsumowuje Michał Dyc.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA