Rozporządzenie, które zmienia dotychczasowe przepisy o kontroli drogowej, weszło właśnie w życie. Najważniejszą nowością jest dodanie w §24 fragmentu „pojazdu silnikowego lub motoroweru”, przez co ogólne zasady zachowania kierowcy w czasie kontroli dotyczą teraz także motocyklistów.
Dotychczas przepis mówił o tym, że "kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu za zezwoleniem kontrolującego". Po zmianach ten fragment brzmi: „kierujący pojazdem lub pasażer mogą wysiadać (zsiadać) z kontrolowanego pojazdu silnikowego lub motoroweru za zezwoleniem kontrolującego”. Chodzi więc o to, że bez wyraźnego polecenia kontrolującego funkcjonariusza, ani nikt nie może wysiąść z samochodu, ani nikt nie może zsiąść z jednośladu.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Jak zachować się w czasie kontroli drogowej?
W przypadku, gdy kontrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego lub motoroweru, kierujący tym pojazdem:
- zatrzymuje pojazd;
- trzyma ręce na kierownicy;
- na polecenie kontrolującego:
- wyłącza silnik pojazdu,
- włącza światła awaryjne,
- umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.
Kierujący pojazdem lub pasażer mogą wysiadać (zsiadać) z kontrolowanego pojazdu silnikowego lub motoroweru za zezwoleniem kontrolującego.
Kto może kontrolować kierowców?
Kto może zatrzymać auto do kontroli drogowej? Według przepisów zatrzymywać mogą:
- policjant,
- inspektor Inspekcji Transportu Drogowego,
- funkcjonariusz Straży Granicznej,
- funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej,
- inspektor Inspekcji Ochrony Środowiska,
- strażnik gminny (miejski),
- strażnik leśny,
- funkcjonariusz Straży Parku,
- osoba działająca w imieniu zarządcy drogi, przeprowadzająca kontrolę zgodnie z zakresem określonym w ustawie.
Więcej o zasadach kontroli drogowych i o tym, jak zachować się podczas kontroli drogowej, piszemy w osobnym, obszernym artykule: jak zachować się podczas kontroli drogowej?