Nowy kalendarz Pirelli - zdjęcia

Kalendarz Pirelli 2010
Kalendarz Pirelli 2010

To już 37. wydanie najsłynniejszego i najbardziej pożądanego z wszystkich kalendarzy świata. Podobnie jak w przypadku każdej poprzedniej edycji na premierę The Cal 2010 oczekiwano z dużą niecierpliwością. Nic dziwnego, bowiem od chwili narodzin Kalendarz Pirelli traktowany jest jako wydawnictwo artystyczne - zdjęcia do niego przygotowują najlepsi fotograficy, a przed ich obiektywami pojawiają się najbardziej znane modelki i aktorki.

Najnowsza odsłona The Cal zaprezentowana została w w Old Billingsgate w Londynie. Składa się na niego 30 kolorowych i czarno-białych zdjęć, które są owocem sesji fotograficznej z udziałem młodych modelek, które dopiero rozpoczynają swoje kariery. Terry Richardson, kontrowersyjny hollywoodzki artysta, który nie ukrywa swojej fascynacji pop-artem i nazywany jest mistrzem porno-estetyki, klimatem swoich zdjęć postanowił nawiązać do pierwotnej koncepcji Kalendarza i jego pierwszych wydań z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Amerykanin postawił na prostotę fotografii i zrezygnował z komputerowych retuszy, tym samym przedkładając naturalność ponad technikę. Na planie nie ma imponującego tła ani motywów, Richardson hołduje bowiem zasadzie prostoty i skupia się na tym, co najważniejsze.

"Moja technika opiera się na braku techniki. Obiektywem jest moje oko, moja charyzma, moja umiejętność dostrzegania chwili i prawdy w dowolnej postaci: ujęcia, kolorów, świata, scenerii. To one stanowiły zawsze sedno mojej sztuki fotograficznej" - wyjaśnia fotograf.

Francesco Negri Arnoldi, były profesor historii sztuki Uniwersytetu Salento w Lecce oraz Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie, zalicza ten Kalendarz do nurtu sztuki pop. Uważa, że jest "całkowicie nowatorski w swoim powrocie do przeszłości, absolutnie oryginalny w łączeniu tradycji i skuteczny w odkrywaniu na nowo uroku w pełni naturalnej kobiecości".

Jak wszystkie poprzednie edycje, tak i Kalendarz Pirelli 2010 nie będzie dostępny w wolnej sprzedaży. Kilkanaście tysięcy egzemplarzy The Cal zostanie wręczonych wybranym osobistościom świata kultury, sztuki, polityki, biznesu i sportu oraz, oczywiście, najważniejszym klientom firmy Pirelli; pierwszy egzemplarz zawsze przekazywany jest na ręce królowej Anglii. Do Polski trafi jedynie 150 sztuk.

Na zdjęciach do Kalendarza Pirelli 2010 Terry Richardson uwiecznił 11 modelek: Catherine McNeil, Abbey Lee Kershaw i Mirandę Kerr z Australii, Eniko Mihalik z Węgier, Marloes Horst z Holandii, Lily Cole, Daisy Lowe i Rosie Huntington-Whiteley z Wielkiej Brytanii, Georginę Stojilijkovic z Serbii oraz dwie rodowite Brazylijki: Gracie Carvalho i Anę Beatriz Barros.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA