REKLAMA

Nowy limit pasażerów w samochodzie – uwaga na zmiany

Rząd co rusz wprowadza nowe reguły związane z przeciwdziałaniem pandemii. W nowym, obecnie obowiązującym rozporządzeniu, pojawił się na przykład limit przewozu osób, który dotyczy także osób w prywatnych pojazdach.

Kierowca z infekcją Shutterstock
Kierowca z infekcją, fot. shutterstock

Opublikowane w Dzienniku Ustaw i obowiązujące od 3 listopada rozporządzenie wprowadza nowe ograniczenia dla poruszających się samochodami. Nowe zasady dotyczą pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu więcej niż siedmiu i nie więcej niż dziewięciu pasażerów, łącznie z kierowcą. Mówimy zatem o typowych autach, bazujących na niedużych modelach pojazdów dostawczych, wykorzystywanych na przykład do transportu ekip budowlanych.

REKLAMA

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Co mówią nowe przepisy? Cytując ustawodawcę, w §26, ust. 1, pkt 3 dodano zdanie:

"...pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących."

Zatem w pojeździe 7-osobowym nie ma problemu - wejdzie komplet. Dla aut 8-osobowych maksimum, włącznie z kierowcą, to 4 osoby. Podobnie czworo pasażerów zasiąść może w pojeździe z 9 miejscami siedzącymi.

Od tych zasady są dwa odstępstwa, przewidziane w rozporządzeniu. Pierwsze z nich to przypadek, kiedy w takim samochodzie podróżują „osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie”.

Drugi przypadek – ograniczeń nie stosuje się „w odniesieniu do środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych”.

Co ciekawe, to oznacza, że na przykład ekipy budowlane, niezamieszkujące wspólnie, efektywniej będzie przewieźć zwykłym 5-miejscowym samochodem osobowym lub nawet 7-miejscowym vanem. Wtedy bowiem wejdzie komplet - nawet siedem osób. A nie czworo, jak w przypadku auta 9-miejscowego.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Maseczki w samochodzie – czy nadal są obowiązkowe?

Wyjaśnijmy jeszcze kwestię maseczek, bo w gąszczu zmian - przeważnie wprowadzanych chaotycznie - łatwo stracić pojęcie o obowiązującym stanie prawnym. Pisaliśmy o tym w aktualizacji naszego artykułu o maseczkach w samochodzie, ale warto przypomnieć i tu:

Niedawno temu, bo 23 października, pojawiło się rozporządzenie, które z kolei zmieniło zasady zakładania maseczek osłaniających nos i usta. Poprzednio obowiązek ten nałożony był m.in. na pasażerów, którzy nie zamieszkują razem, nawet jeśli są rodziną, z wyłączeniem dzieci do lat 4. Teraz takiej konieczności nie ma, a poza tym zwiększony został limit wieku dla dzieci do lat 5.

Jak czytamy w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, w samochodach prywatnych, niebędących środkami publicznego transportu zbiorowego:

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 (obowiązku zakrywania ust i nosa – przyp.red.) nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2 (do ukończenia 5. roku życia – przyp.red.), z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA