Obowiązkowe wyposażenie roweru. Za co rowerzysta dostanie mandat?

W samochodzie musimy wozić gaśnicę czy trójkąt ostrzegawczy, ale podobne wymagania dotyczą też rowerów, o czym wielu z nas zapomina. Macie w swoich jednośladach dzwonek czy odblask?

Rowerzysta Shutterstock
Rowerzysta
 • Rower musi być wyposażony w sprawny hamulec, dzwonek i odpowiednie oświetlenie - tego wymagają przepisy
 • Mandat za brak któregoś z obowiązkowych elementów to nawet 500 zł
 • Kask nie jest obowiązkowy, ale warto go zakładać

Każdy kierowca czasem jest też rowerzystą. A nawet jeśli nie, to zawsze warto wiedzieć, jak musi być wyposażony rower, żeby jeździć nie tylko bezpiecznie, ale i uniknąć mandatu. Ten może wynieść nawet 500 zł, a trzeba mieć świadomość, że policja coraz częściej kontroluje właśnie rowerzystów.

Zatem, każdy kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny, ale i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę najlepiej już na etapie kupna. Na przykład, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Każdy rower poruszający się po drogach publicznych czy rowerowych powinien być wyposażony:

 • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
 • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
 • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Światła w rowerze – czy są obowiązkowe?

Co z rowerowymi światłami – czy są naprawdę obowiązkowe? Otóż podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru były zdemontowane. Natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Co więcej, rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Patrząc na rowery jeżdżące po naszych drogach, także po zmierzchu, łatwo zauważyć że nawet ten absolutnie niezbędny element, jak tylny odblask, często nie jest w rowerze zamontowany, a rowerzyści podróżują po zmroku tak, jak gdyby byli nie tylko świetnie widoczni, ale i nieśmiertelni. Tymczasem sam już tylko odblask, właściwie zamontowany, zwiększa możliwość bycia zauważonym przez kierowcę, nie mówiąc już o dobrej jakości oświetleniu – też zresztą obowiązkowym po zmroku.

Rowerzysta Shutterstock
Rowerzysta

Zalecane wyposażenie roweru

Rower może być natomiast wyposażony w dodatkowe elementy, które są nieobowiązkowe, ale znacznie zwiększają bezpieczeństwo, jak choćby:

 • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
 • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
 • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
 • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Co ciekawe, podobnie jak w samochodach apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia w Polsce, a jest elementem który może uratować życie, tak w przypadku rowerów kask nie jest obowiązkowy. Podobnie jak odblaskowa kamizelka. Obu tych elementów warto jednak używać, a już na pewno na głowie mieć dobrej jakości i dobrze przypięty kask.

Mandaty dla rowerzystów

Policja, jak wspomnieliśmy, coraz częściej kontroluje rowerzystów i nie waha się przed wystawianiem mandatów. Te mogą wynieść od 20 do nawet 500 złotych. Warto więc pamiętać, za co dostaniemy mandat, jadąc na rowerze.

Mandat rowerzysta dostanie, kiedy w rowerze nie ma choćby jednego sprawnie działającego hamulca. Jego rodzaj jest nieistotny – ważne, żeby skuteczny był co najmniej jeden. A najlepiej oczywiście oba.

Mandat rowerzysta dostanie także za brak dzwonka, przy czym nie może on wydawać przeraźliwych dźwięków. Zwykły, typowy dzwonek rowerowy w zupełności wystarczy, a przyda się do ostrzegania pieszych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że po chodniku rowerzysta może poruszać się tylko w wyjątkowych okolicznościach i zawsze wtedy pierwszeństwo ma pieszy. Niemniej pieszym zdarza się zajmowanie ścieżek rowerowych – wówczas dzwonek będzie przydatny.

Mandat rowerzysta dostanie także za brak tylnego światła odblaskowego w kolorze czerwonym i kształcie innym niż trójkąt. A po zmroku lub w warunkach słabej widoczności – mgła, deszcz – także za brak oświetlenia z przodu i z tyłu.

 

REKLAMA