REKLAMA

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Przepisy wymagają od kierowców wożenia w samochodzie kilku istotnych rzeczy. Co należy do obowiązkowego wyposażenia auta?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu Shutterstock
Obowiązkowe wyposażenie samochodu, fot. shutterstock

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2020 – przepisy

Na co dzień w samochodzie warto ze sobą wozić kilka elementów, przydatnych w nieoczekiwanej sytuacji. Są jednak takie przedmioty, które wozić trzeba w każdej sytuacji, bo wymagają tego przepisy.

REKLAMA

Zacznijmy zatem od listy, która obejmuje obowiązkowe, wymagane przepisami wyposażenie samochodu w Polsce. Od razu trzeba dodać, że w przypadku naszego kraju lista jest niezwykle krótka, od lat taka sama.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu określone jest w każdym kraju lokalnymi przepisami. Obowiązkowe wyposażenie auta reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.

Co należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu? W Polsce obowiązkowe wyposażenie obejmuje:

  • gaśnicę typu ABC z homologacją, minimum 1-kilogramową,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Tylko tyle. Nie ma nawet apteczki. Wszystko inne zależy od kierowcy. O tym, co warto wozić, choć nie trzeba, opowiemy nieco niżej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – jak korzystać?

W tym miejscu warto dodać, że trójkąt ostrzegawczy ustawia się w odpowiedniej, ustalonej przepisami odległości za samochodem w przypadku awarii – odległość zależy m.in. od rodzaju drogi i większa jest na autostradzie, a mniejsza na drodze lokalnej.

Trójkąta ostrzegawczego używać należy również podczas holowania – wówczas trzeba umieścić go w widocznym miejscu, z tyłu samochodu holowanego.

Gaśnica natomiast, ze względu na jej małe rozmiary, przyda się jedynie do ugaszenia niewielkiego pożaru, w początkowym jego stadium, a i to trzeba wykonać umiejętnie. Na przykład kiedy ogień pojawi się pod maską, nie wolno otwierać jej szeroko, a jedynie lekko uchylić i skierować strumień środka gaśniczego na źródło ognia.

Gaśnicę najlepiej wozić w kabinie, ale zabezpieczoną przed przemieszczaniem. Jeśli natomiast wozimy ją w bagażniku, to zawsze na wierzchu, a nie pod podłogą czy stertą innych bagaży.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Zalecane wyposażenie samochodu

W niektórych krajach obowiązkowe wyposażenie samochodu jest znacznie szersze i obejmuje choćby zestaw kamizelek odblaskowych czy komplet żarówek i bezpieczników. My te przedmioty zalecamy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać, a nie zajmują wiele miejsca.

Co warto wozić w samochodzie?

Koniecznością wydaje się być apteczka, nie wiedzieć czemu nie ujęta na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu. W apteczce powinny być rękawiczki jednorazowe, folia termiczna, maseczka do sztucznego oddychania, materiały opatrunkowe, chusta trójkątna, nożyczki, itp. Apteczka, wraz z podstawami pierwszej pomocy, może uratować zdrowie, a nawet życie.

W samochodzie warto mieć też przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową, a najlepiej kilka, dla każdego pasażera. Jeśli trzeba będzie opuścić pojazd stojący na poboczu, na przykład na czas wymiany koła, kierowca w kamizelce będzie widoczny z daleka. Kamizelka powinna być zawsze pod ręką – na przykład w schowku czy kieszeni za fotelem, a nie w bagażniku.

Zobacz także:

Poza tym wyposażenie samochodu może obejmować zestaw żarówek i bezpieczników, podnośnik wraz z kluczem do kół – jeśli mamy koło zapasowe lub dojazdowe, przydadzą się też rękawice. Warto pomyśleć o niewielkiej latarce i podstawowych narzędziach – jak na przykład scyzoryk czy tzw. multi-tool – kombinerki zawierające końcówki śrubokrętów, itp.

Przydać się może również gotowy druk oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, który w stresującej sytuacji może być na wagę złota.

 

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA