Odśnieżanie samochodu

Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.  

Łatwiejsza jazda zimą

Przygotowanie samochodu do jazdy w zimowy poranek wydaje się prostą sprawą. Ale tylko pozornie. Okazuje się, że większość z nas używa tego, co ma akurat pod ręką, a odśnieżanie często zaczynamy od szyb lub maski, następnie zrzucamy śnieg z dachu na wcześniej odśnieżone elementy karoserii lub po prostu na siebie.

Kierowców, którzy „wycinają” sobie okienko w pokrytej lodem przedniej szybie i jadą z górą śniegu na dachu, sypiąc nim dookoła jest na szczęście coraz mniej. Być może dlatego, że coraz skuteczniej walczy z nimi policja. Rozgrzewając samochód na postoju (silnik pracujący dłużej niż minutę), narażasz się na mandat w wysokości 300 zł. Zastosowanie się do naszych rad pozwoli Ci ruszyć bezpiecznie w drogę już po pięciu minutach. Zakład?

1. Zimne powietrze
Po uruchomieniu silnika samochodu nie włączaj pełnego ogrzewania. Silnik będzie wtedy nagrzewał się szybciej, a dopóki nie złapie temperatury roboczej i tak nie masz co liczyć na ciepło. Na krótko przed zakończeniem jazdy maksymalnie obniż temperaturę grzania. Na zimnej szybie śnieg nie będzie się topił i nie trzeba będzie jej skrobać.

2. Odśnieżanie
Szczotek do odśnieżania jest wiele. Najlepsza jest taka z długą rączką. Dzięki niej nie będziesz musiał biegać dookoła auta. Bezkonkurencyjny jest tutaj Snow Brum. Wygląda jak mop do mycia podłogi, ale jest bezpieczny dla lakieru i pozwala zepchnąć śnieg na przeciwległą stronę auta. Odśnieżanie w minutę? Czemu nie!

3. Mata przeciwśnieżna
Złośliwi powiedzą, że założenie jej zajmie tyle samo czasu, co skrobanie szyby, ale przy odrobinie wprawy trwa to krócej niż minutę. Najtańsza mata kosztuje 35 zł, bardziej wyrafinowana (przykrywa też szyby boczne) ok. 55 zł. Lepiej, by wycieraczki nie przylegały do szyby. W awaryjnej sytuacji użyj kartonu przyciskając go do szyby wycieraczkami.

4. Zamiast skrobania
Lusterka oraz wszystkie szyby w samochodzie spryskaj odmrażaczem. Ma on tę przewagę nad skrobaczką, że nie rysuje powierzchni szkła i roztapia błyskawicznie lód. Jeśli jesteś pewien, że w nocy nie spadnie świeży śnieg, możesz spryskać szybę odmrażaczem wieczorem – wtedy nie zamarznie w nocy.

5. Dogrzewanie
Posiadaczy starszych aut często trapi niezbyt wydajna wentylacja i kiepskie ogrzewanie. Za 30 złotych plus koszty przesyłki możesz zafundować sobie samochodową farelkę, zasilaną z gniazda zapalniczki. Pobiera 150 W, więc nie obciąża sprawnej instalacji elektrycznej w samochodzie, a skutecznie rozprawia się z parą wodną i szronem.

6. Ogrzewanie postojowe
Z powodu ceny nie jest to propozycja dla każdego. Jeśli jednak masz nowy samochód i parkujesz go pod chmurką, warto zastanowić się nad zainstalowaniem niezależnego ogrzewania postojowego. Urządzenie wraz z montażem kosztuje od 4800 zł wzwyż. Włączasz je pilotem lub programujesz dzień wcześniej.

REKLAMA